Neexistuje vari človek, čo by dnes nepoužíval mobilný telefón. Mnohí z nás nedokážu bez elektronického pomocníka, ktorý už dávno nie je iba telefónom, opustiť domov. Používanie mobilného telefónu však zahŕňa aj jeho nabíjanie.
Ako sa správne postarať o batériu v mobile?
Bez batérie sa z tvojho obľúbeného smartfónu stane kus mŕtvej elektroniky. Akumulátory majú obmedzenú životnosť a postupom času začnú strácať energiu rýchlejšie a nabíjanie trvá dlhšie. Ak si osvojíš niekoľko dobrých trikov, môžeš svoju zásobáreň energie udržať pri živote dlhšie.
1. Odpoj zariadenie, ak je úplne nabité
Ponechanie telefónu pripojeného v elektrickej sieti po dosiahnutí plného nabitia je z dlhodobého hľadiska pre akumulátor nevhodné a skracuje jeho životnosť. Akonáhle tvoj smartfón dosiahne 100% energie nastáva proces vybíjania, avšak pripojená nabíjačka sa snaží akumulátor dobíjať.
Udržuje preto akumulátor v stave vysokého napätia, čím dochádza k rýchlejšiemu vyčerpávaniu chemických zložiek akumulátora. Ak je batéria úplne nabitá, vytiahni čo najskôr telefón z nabíjačky. Je to ako keby si si doprial relax po namáhavom cvičení. Aj ty by si bol dosť nešťastný, keby si pracoval nepretržite celé hodiny.
2. Vyhýbaj sa bezdrôtovému nabíjaniu
Bezdrôtové nabíjanie je veľmi pohodlné a čoraz viac žiadanejšie u používateľov. Má však aj svoje nevýhody a jednou z nich je, že môže skracovať životnosť batérie. Indukčné nabíjačky, ktoré používame, generujú malé množstvo odpadového tepla.
Premárnená energia je iba teplým vzduchom, avšak počas tohto procesu dochádza aj k zahrievaniu nabíjaného akumulátora viac ako pri bežnom nabíjaní. Tým opäť dochádza k zvýšenému opotrebeniu elektrolytu v batérii. Aj keď je to menej pohodlné, štandardné nabíjanie káblom udrží tvoj akumulátor v telefóne pri živote dlhšie.
3. Nikdy nechoď k nule
Ukazuje sa, že batérie v našich smartfónoch sú omnoho „šťastnejšie”, ak ich opakovane nabíjame počas celého dňa. Je to lepšie, ako keď akumulátor necháš vybiť do nuly. Existujú štúdie, ktoré dokonca tvrdia, že ideálne je udržiavať stav nabitia medzi 45 až 55 %.
Je dobré telefón pripojiť a odpojiť aj viackrát za deň. Nielenže to zaistí optimálnu výdrž batérie smartfónu na dlhšiu dobu, ale telefón je prakticky nabitý počas celého dňa. Ak nemáš možnosť neustále telefón dobíjať, skús ho udržať aspoň v rozmedzí od 20 do 80 %. V tomto rozmedzí by si ho mal aj nabíjať.
? Xiaomi Planet TIP: K smartfónu ti odporúčame zakúpiť si power banku – externú batériu. Energiu tak budeš mať vždy pri sebe. Na trhu sú kompaktné a tenké power banky, ktoré sa bez problémov zmestia aj do vrecka nohavíc. Najlepšie ceny na power banky nájdeš na Deal Planet.
4. Používaj iba autorizované nabíjačky
Ideálne je používať nabíjačku, ktorá bola v balení s telefónom. Táto nabíjačka má totiž presné parametre určené pre konkrétny telefón a akumulátor. Ak to nie je možné, snaž sa používať certifikovanú a schválenú nabíjačku výrobcom telefónu.
? Originálna Xiaomi EU nabíjačka ?
Lacné alternatívy môžu výrazne znížiť životnosť akumulátora a dokonca poškodiť telefón. Existujú prípady, keď neschválené nabíjačky spôsobili explóziu, či požiar. Je teda rozhodne rozumné investovať do originálnej alebo kvalitnej nabíjačky.
5. Rýchle nabíjanie využívaj iba keď nevyhnutne potrebuješ
Mnoho nových telefónov má funkciu rýchleho nabíjania. Ide o užitočnú inováciu predovšetkým vtedy, keď je telefón vybitý a veľa času na nabíjanie nemáme. Pri rýchlom nabíjaní sa telefón nabije z nuly na polovicu približne za pol hodinu. Rýchle nabíjanie je však iba na začiatku nabíjacieho cyklu.
Inteligentné funkcie telefónu a nabíjačky pridávajú následne napätie iba ak je to nevyhnutne potrebné.
Aj keď v tomto prípade nie je skrátenie životnosti výrazné, napriek tomu je doporučené využívať certifikované nabíjačky so stabilným nabíjaním a nižším napätím.
Laboratórne testy, ktoré by presne špecifikovali, o koľko pri konkrétnom procese predĺžime životnosť batérie nemáme. Preto ber náš článok ako odporúčanie, či dobrú radu.