Nový vírus, ktorý sa rozšíril v čínskom veľkomeste Wu-Chan, je veľmi nebezpečný, pričom je už oficiálne potvrdené, že sa prenáša aj z človeka na človeka. Medzi stovkami nakazených pacientov sa objavili už aj prípady v bližších európskych krajinách ako Švédsko či Francúzsko.
Máš obavy, že vírus by mohol prežiť aj v tvojej zásielke objednanej z Číny? Na túto otázku už poznáme odpoveď.
Vírus v zásielke z Číny?
Mnoho z nás má práve v tomto momente objednanú nejakú zásielku z čínskeho skladu niektorého z populárnych e-shopov. Naskytá sa tak logická otázka, či môže nebezpečný vírus, ktorý zapríčinil smrť niekoľkých ľudí a rade ďalších spôsobil náročné dýchacie ťažkosti, prežiť aj v zásielke či dokonca v obsahu balíka. Toto je pohľad epidemiológa.
„Nie, pretože Čína je ďaleko. Tieto balíky putujú niekoľko týždňov a vírus nemôže prežiť tak dlho. Čas, ktorý prežije, závisí predovšetkým od podmienok – či je prostredie vlhké, tmavé a od toho, na akom povrchu sa nachádza. Vie totiž ľahšie prežiť na plastoch ako na kovoch. V prípade tohto vírusu je životnosť otázka hodín. Môže prežiť niekoľko hodín, ale nie niekoľko dní.“ – zdôrazňuje epidemiológ Zoran Radovanovic.
Po stránke pomoci pre zasiahnutú oblasť neváha ani spoločnosť Xiaomi. Poskytuje početnú materiálnu pomoc, ale prináša aj aktualizáciu do systému MIUI. Tá má za úlohu práve varovanie pred aktuálnym nebezpečným vírusom.
Xiaomi rúško s aktívnym filtrom PM2.5 častíc
Zľava na stránke
Cena: 14,68 € / 370 kč
2ks Xiaomi rúška s pasívnym filtrom častíc
Zľava na stránke
Cena: 7,95 € / 200 kč
Zásielky sú bezpečné
Niektoré krajiny ako Srbsko zvyšujú kontroly na svojich hraniciach a samotná Čína sa dokonca pokúša o šokujúce postavenie novej nemocnice pre 1000 ľudí za 6 dní. Vírus tak rozhodne netreba podceniť. Napriek tomu však epidemiológ tvrdí, že aktuálny koronavírus je menej nebezpečný ako smrteľný vírus SARS spred pár rokov.
„SARS sa objavil v roku 2002 a miera úmrtnosti bola 10 percent. Vírus MERS sa objavil v roku 2012 a až tretina infikovaných zomrela. V súčasnosti je miera úmrtnosti nižšia ako 2 percentá. Zaujímavé však je, že medzi vírusmi existujú podobnosti. Základnou otázkou je, či sa vírus zmutuje.“ – pokračuje Zoran Radovanovic.
Epidemiológ Radmilovic zdôrazňuje, že koronavírusy zvyčajne spôsobujú nachladnutie, ktoré nie je smrteľné. Keď sa v dôsledku tohto typu vírusu objavia úmrtia, pravdepodobne ide o mimoriadnu mutáciu.
Aktuálne v našich končinách a takisto s prichádzajúcimi zásielkami z Číny však môžeme byť pokojní. Sú bezpečné.
Ak chceš aj ďalšie novinky, prihlás sa na odber nášho newslettera.?