Spoločnosť Xiaomi priniesla tento rok na trh predajný trhák pod svojou dcérskou značkou Redmi. Ide o smartfón Redmi Note 7, ktorého recenziu sme už publikovali. Teraz sa pozrieme bližšie na vylepšeného súrodenca Redmi Note 7 Pro.
Aj keď ide o model, ktorý sa spoločnosť Xiaomi rozhodla nepredávať v Európe, rozhodli sme sa pripraviť exkluzívnu slovenskú recenziu. Za tvoju pozornosť tento model rozhodne stojí a chceli sme sa pozrieť na to, o čo nás Xiaomi v Európe pripravilo.
Do Európy ti ho dovezie tento predajca
Balenie ponúkne identické príslušenstvo
Po vzore svojho menej vybaveného, avšak príbuzného modelu, bude hneď niekoľko vlastností podobných. Jednou z nich je aj balenie zariadenia, ktoré obsahuje prakticky totožnú výbavu ako štandardná „sedmička”, a to aj napriek tomu, že samotný dizajn krabičky je odlišný, ladený do fialova.
Na vrchu balenia sa nachádza príslušenstvo, a teda jednoduchý silikónový obal, zopár návodov a ihla pre vysunutie zásuvky pre SIM kartu. Nižšie sa nachádza samotný smartfón a pod ním ešte nabíjačka (štandardná) a nabíjací USB-C kábel. Balenie tradične na pomery modelov Redmi príjemne poteší.
Plastové telo neprekáža
Telefón prichádza s identickými rozmermi ako štandardný Note model siedmej generácie (159,2 x 75,2 x 8,1 mm), pričom do svojho tela vtesná viac ako šesťpalcový zobrazovací panel a tiež 4000 mAh batériu. Miesta zostalo dostatok aj na štandardný reproduktor pre telefonovanie, prednú kameru vo výreze v tvare kvapky či na 3,5 mm audio konektor.
Aj vďaka plastovej povrchovej úprave sa hmotnosť smartfónu zastavila na pochopiteľnej hodnote 186 gramov. Spolu s rozmermi ide o zhodný údaj so svojim menej vybaveným súrodencom. Kombinácia plastu a skla však smartfónu svedčí a pôsobí moderne. Kovový rám, ktorý sa nachádza vo vnútri, pod obalom, následne spevní samotné telo zariadenia.
Rozloženie prvkov je praktické
Predná strana ponúkne 6,3″ displej s minimálnymi rámčekmi, jemnou bradou a výrezom v hornej časti. Práve v mieste výrezu sa nachádza predná kamera, nad ňou následne reproduktor a miesto si tu našla aj skupina senzorov. Notifikačná LED dióda sa nachádza prekvapivo v spodnej časti pod displejom. Je však pomerne nevýrazná.
Horná hrana je domovom sekundárneho mikrofónu pre natáčanie videa, nechýba 3,5 mm audio konektor a poteší tiež infračervený senzor pre ovládanie domácej elektroniky. Spodná hrana ponúkne konektor USB typu C, primárny mikrofón a hlasný reproduktor.
Na ľavej strane nájdeš len zásuvku na vloženie SIM karty prípadne pamäťovej karty (slot je hybridný, do telefónu je teda možné vložiť dve SIM karty alebo jednu SIM a jednu microSD kartu). Pravá strana ponúkne ovládacie tlačidlá na reguláciu hlasitosti, a tiež na vypnutie/zapnutie zariadenia. Tlačidlá sú vhodne umiestnené a dobre padnú do ruky.
Zadná strana je v našom prípade zafarbená do ružovo-fialova a pôsobí naozaj hodnotne. Farba sa mení na základe dopadu svetla. Zo zadnej strany vyčnieva dvojica zadných fotoaparátov, pod nimi následne nechýba LED blesk. Nižšie sa nachádza jemne zapustená čítačka odtlačkov prstov (je ideálne umiestnená) a v spodnej časti aj logo výrobcu „Redmi by Xiaomi”.
Displej ponúka štandardných 1080p
Rozmerný zobrazovací panel o veľkosti 6,3″ ponúkne natiahnutý pomer strán 19,5:9 a rozlíšenie 2340 x 1080 pixelov (Full HD+). Celková jemnosť sa tak zastavila na úrovni 409 ppi, čo vzhľadom k cene zariadenia vôbec nie je zlé. Farby ťahajú jemne dožlta, je ich však možné korigovať v nastaveniach. Pozorovacie uhly tohto panelu sú veľmi dobré, a to najmä vďaka typu.
Ide o panel typu IPS LCD, ktorý je v danej triede smartfónov štandard. Vo všetkých rohoch zariadenia je displej zaoblený a vhodne tak dopĺňa celkový dizajn zariadenia. Minimálny jas je dostatočný, avšak ten maximálny by mohol byť ešte o čosi lepší. Pocítili sme to najmä na priamom slnku.
Hlavné vylepšenie – Výkon!
A prečo? Práve výkon je totiž hlavným vylepšením oproti klasickej „sedmičke”. Starší procesor nahradil v tomto prípade modernejší Qualcomm Snapdragon 675 (osemjadrový, 2×2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6×1.7 GHz Kryo 460 Silver). Ten dopĺňa ešte grafický akcelerátor Adreno 612. Výsledky benchmark testov sú zobrazené nižšie.
Áno, pravdou je, že sa nejedná o vlajkový procesor. To však ani nie je cieľom tohto smartfónu. Na štandardné používanie a jednoduchý multitasking, či hranie menej náročných 3D hier zvládne veľmi hravo. Prostredie je svižné a smartfón reaguje rýchlo a spoľahlivo, výrobcovi právom patrí pochvala.
Až 128 GB interného úložiska
Do predaja prichádza tento model hneď vo viacerých pamäťových verziách. Základná a najlacnejšia verzia ponúka 4 GB RAM + 64 GB interného úložiska, nasleduje 6 GB RAM + 64 GB interného úložiska, ale aj 6 GB RAM + 128 GB interného úložiska.
Všetky tri verzie je navyše možné rozšíriť o pamäťovú kartu microSD (až do 256 GB, slot je hybridný). Pri výbere verzie je však potrebné rátať s tým, že samotný systém zaberie viac ako 11 GB.
Overený snímač odtlačkov prstov
Po vzore predošlých modelov prichádza aj aktuálna generácia s čítačkou odtlačkov prstov umiestnenou na zadnej strane smartfónu, a to jemne pod objektívmi zadného fotoaparátu. Snímač je ľahko zapustený, a teda dobre nahmatateľný. Má kvalitné prevedenie, jeho povrch je sklenený a vyznačuje sa spoľahlivosťou.
Stabilné MIUI, pomôže aj výkon
Na testovanie sme pochopiteľne obdržali pôvodnú, čínsku verziu ROM. Tento model sa globálne nepredáva a je tak nutné spoľahnúť sa na dovoz. Napriek tomu, stabilné MIUI 10.2.8 nesklame ani v tomto prípade, hoci sme smartfón používali v anglickom jazyku.
Optimalizácia je príkladná a dokonca môžeme potvrdiť, že telefón je ešte o čosi svižnejší ako klasická Redmi Note 7-čka. V priebehu testovania sme obdržali aj bezpečnostnú aktualizáciu.
Čínsky systém síce občas prinesie obrazovku plnú „rozsypaného čaju”, na druhej strane, klávesnicu a vstavané aplikácie je možné nahradiť alternatívou z Obchodu Play. A ten je zasa spolu so všetkými službami k dispozícii aj v Xiaomi obchode, ktorý telefón obsahuje. Prvotná inštalácia je teda trochu náročnejšia, zaberie však len o chvíľu navyše.
48 MPx dokazuje svoju silu
Fotoaparáty prichádzajú v doslova rovnakej výbave ako v prípade mnohokrát skloňovaného štandardného modelu Note 7. Zadný 48 MPx (f/1.8) je doplnený o 5 MPx hĺbkový senzor pre „bokeh” efekt. Video je možné natáčať až v 4K (30 fps) a predná kamera ponúkne 13 MPx a HDR. Skvelá výbava vzhľadom k cene, má však jedno „ale“.
Ide o večerné a nočné fotografie. Nočný režim síce pomôže, fotografie však majú veľa šumu a sú neostré. V tomto prípade naplno vynikne, že ide o cenovo lacnejší smartfón. S pribúdajúcim svetlom sa však kvalita zlepšuje a počas dňa smartfón na svoju cenu skutočne prekvapí.
Farebné podanie, ostrosť a aj priblíženie je v poriadku. Opatrne však so 48 MPx fotografiami. Sú dostupné v „Pro” režime a ich veľkosť je približne 13 MB/ks. Potešia naopak ďalšie režimy vrátane HDR, skupinovej selfie alebo AI snímania.
Originálne fotky v plnom rozlíšení sú k dispozícii na nasledujúcom odkaze.
V galérii nižšie je prinášame náhľad fotografií s denným osvetlením, fotografie vyhotovené za zhoršených svetelných podmienok, plnohodnotné 48 MPx fotografie, ale aj makro fotografie. Vzorky fotografií v galérií sú zmenšené pre potreby recenzie.
NFC čakať nemôžeme
Smartfón má na naše končiny ešte jednu výraznú slabinu. Je ňou absencia NFC čipu, ktorý v Ázii nie je až tak rozšírený ako u nás. Lacnejšie modely ho tak od Xiaomi resp. Redmi dostávajú len veľmi zriedka.

Telefónom síce nezaplatíte, inak je však k dispozícii plná zostava vrátane Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band Wi-Fi, Bluetooth 5.0 LE, GPS, GLONASS, infračervený senzor či LTE Cat9. Frekvencie LTE sietí (v MHz) sú nasledovné: LTE 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300), 41(2500).
Najviac využívané pásmo na Slovensku a v Česku, LTE B20, teda chýba a ak sa rozhodneš si tento smartfón zakúpiť, musíš sa pripraviť na 3G mobilný internet mimo miest. V mestách sa smartfón bez problémov pripojí aj na 4G sieť.
Silná batéria po vzore predchodcov
4000 mAh v útrobách zariadenia je zárukou stabilnej výdrže aj pri náročnom používaní. Smartón vydrží bez problémov náročný pracovný deň (hodinové telefonovanie, časté využívanie sociálnych sietí, webu, e-mailu, multitasking a príležitostné sledovanie videa), a to aj bohatou rezervou v neskorých večerných hodinách.
Napriek štandardnému využívaniu však štatistiky v nastaveniach smartfónu neukazovali korektné údaje (hláška 0 s na batériu). Pravdepodobne však ide o softvérový problém, ktorý by mohla vyriešiť niektorá z nasledujúcich aktualizácií.
Záverečné hodnotenie: Vylepšený „budget” smartfón
Do Európy ti ho dovezie tento predajca
„Pro” verzia si svoje miesto na trhu obháji, a napriek tomu, že sa oficiálne nedováža do Európy, jej vylepšenia stoja za povšimnutie. Kvalitné spracovanie a prekvapivo dobrý fotoaparát ostávajú, pridáva sa vylepšený procesor a RAM, vďaka čomu je telefón o poznanie svižnejší. Zamrzí nutnosť vysporiadať sa s čínskou ROM, nekompletná podpora LTE sietí v Európe a tiež chýbajúce NFC.