Spoločnosť Xiaomi má už niekoľko rokov k dispozícii aj svoju sériu smartfónov Redmi. Ide o kúsky s veľmi zaujímavým pomerom cena/výkon. A práve smartfóny tejto série boli úspešné až natoľko, že sa ich výrobca rozhodol vyčleniť pod samostatnú dcérsku značku s rovnomenným názvom Redmi.
Model Redmi Note 7 je najpopulárnejší z novej série, o čom svedčí aj 20 miliónov predaných kusov za necelých 8 mesiacov predaja. Aj keď nejde o úplnú novinku, predsa sme ho podrobne otestovali v práve začínajúcej recenzii.
My sme ho kúpili tu
najlepšie trhové ceny Redmi Note 7
Obsah balenia
Smartfón pricestuje v pomerne dizajnovo čistej bielej krabičke s jemnými oranžovými prvkami a nápisom zariadenia. Zadná strana balenia tradične ponúkne základné technické špecifikácie. Baleniu nemusíme navonok nič vytýkať, pravdou však je, že ostro červená krabička predošlých generácií udrela do očí rozhodne viac.
Po rozbalení je na samom vrchu najskôr papierový priečinok. V ňom sa nachádza jednoduché číre silikónové púzdro (pri čiernej farbe zariadenia je tmavé a „zadymené“), papierový manuál či ihla na vysunutie zásuvky pre SIM kartu. Pod týmto priečinkom sa už nachádza to hlavné, samotný smartfón v ochrannej fólii.
Pod smartfónom sa ešte ukrýva USB Type-C kábel na nabíjanie, ktorý má na svojom druhom konci tradičnú USB koncovku typu A. Európske balenie obsahuje aj našu štandardnú nabíjaciu koncovku s výkonom 5V/2A. Nejde však o rýchlonabíjačku, tú je potrebné zakúpiť samostatne. Smartfón rýchle nabíjanie podporuje.
Pocit vlajkovej lodi
Už na prvý pohľad môžeme rozhodne potvrdiť, že zariadenie vyzerá drahšie, než je jeho reálna cena. So svojimi rozmermi 159,2 x 75,2 x 8,1 mm ponúka priam až nadštandardný 6,3 palcový zobrazovací panel s minimálnymi rámčekmi a jemným výrezom v displeji pre potreby prednej kamery (áno, „brada“ tam stále je).
Spracovanie smartfónu je príkladné, na tele nič nepraská a Redmi si teda za tento model zaslúži rozhodne pochvalu.
Ak vezmeme do úvahy pomerne veľkú kapacitu batérie, hmotnosť na úrovni 186 gramov je v poriadku. Hrúbka zariadenia presahuje osem milimetrov, obdobnú hodnotu mali však aj predošlé generácie. Zadný fotoaparát vystupuje z tela smartfónu ešte o nejaký ten milimeter navyše. Ak by si chcel predísť jeho poškodeniu, odporúčame využiť ochranný obal.
Predná stena obsahuje spomínaný rozmerný IPS panel, s výrezom na prednú kameru, nechýba reproduktor, potrebné senzory a notifikačná LED dióda. Jej umiestnenie je však netradičné, a to na spodku zariadenia v pomyselnej „brade“. Vrchná hrana obsahuje sekundárny mikrofón, infračervený senzor pre ovládanie domácich spotrebičov, ale aj klasický 3,5 mm audio konektor.
Spodná hrana je domovom USB Type-C konektoru určeného pre nabíjanie alebo prepojenie s počítačom, nechýba hlasný reproduktor a tiež primárny mikrofón. Dizajn jemne poukazuje na stereo sústavu, žiaľ, reproduktor je iba mono. Ľavá strana je prakticky prázdna, obsahuje len zásuvku pre dvojicu SIM kariet alebo pamäťovú kartu (až do 256 GB). Slot je hybridný.
Hoci smartfón má kovový rám vo svojom vnútri, navonok je plastový. Zadná stena je však vyrobená z tvrdeného skla, a aj to nadobúda spomínaný hodnotnejší pocit zo zariadenia. Nachádza sa tu dvojica zadných fotoaparátov, blesk, štandardná čítačka odtlačkov prstov (vhodne umiestnená), a nápis “Redmi by Xiaomi” spolu s ďalšími potrebnými informáciami.
Klasické „IPS-sko“
Zobrazovací panel s uhlopriečkou 6,3″ je typu IPS a ponúkne celkové rozlíšenie 2340 x 1080 pixelov (teda Full HD+). Pod displejom sa nachádza jemne hrubšia brada, ktorá nemá špeciálne využitie. Obsahuje však LED diódu určenú pre notifikácie. Vzhľadom k cene zariadenia však ide o pomerne pochopiteľný kompromis.
Displej ako taký nie je zlý, nemá síce kvalitu vlajkových panelov, má však dobré pozorovacie uhly a celkom prirodzené a verné farby. Tie je navyše možné korigovať v nastaveniach. Za tú cenu dobré, avšak zišiel by sa vyšší celkový jas. Na priamom slnečnom svetle je to v súčasnosti trochu nedostatočné. Inak spokojnosť.
Výkon postačí na všetko
O výkon zariadenia sa stará buď 3/4 GB RAM (v závislosti od pamäťovej verzie zariadenia), osemjadrový procesor strednej triedy Qualcomm Snapdragon 660 a tiež grafický čip Adreno 512. Ide síce o minuloročný čipset, no stále ponúka veľmi dobrý výkon. Výsledky AnTuTu benchmark testu sú dostupné v galérii nižšie.
Stabilita pri samotnom systéme nebola problémová a procesor vystačí aj na jednoduchšie 3D hry. Obzvlášť pri hernom režime, ktorý Xiaomi pripája softvérovo. Žiadne väčšie problémy po stránke výkonu sme teda nezaznamenali, novší procesor série 665 alebo 710 by však smartfónu svedčal rozhodne o čosi viac.
Čo sa týka pamäťových verzií, najlacnejšie prevedenie ponúka kombináciu 3 GB RAM + 32 GB interného úložiska. Ide o štandardný základ najmä pre nenáročnejších používateľov alebo pre používateľov, ktorí pomerne aktívne využívajú cloudové úložiská. Úložisko je navyše možné hybridne rozšíriť o pamäťovú kartu microSD do 256 GB.
Ďalej je k dispozícii aj verzia so 4 GB RAM + 64 GB interného úložiska a 4 GB RAM + 128 GB interného úložiska. Niektorým sa 4 GB RAM v najvyššej verzii môže zdať málo, no operačná pamäť postačuje na všetky operácie.
Čítačka odtlačkov prstov
Smartfón obsahuje praktickú a základnú čítačku odtlačkov prstov, ktorá svoje miesto našla na zadnej stene, v strede pod objektívmi fotoaparátu. Jej umiestnenie je veľmi dobré a ľahko naň dosiahnu ako ľaváci, tak aj praváci. Čo sa tak menších rúk, tie narazia skôr na problém celkovej veľkosti zariadenia, než na umiestnenie čítačky.
Každopádne odozvy použitého senzora sú spoľahlivé, výrobca svoj senzor vybavil vhodne optimalizovaným príslušným softvérom. Iste, máme aj rýchlejšie a štýlovejšie čítačky odtlačkov prstov, v tomto prípade sa však stavilo na jednoduchosť a praktickú stránku. Podarilo sa.
MIUI je svižné
Aktuálne je aj na náš trh smartfón Redmi Note 7 distribuovaný s najnovším operačným systémom Android 9.0 Pie. Ten je pochopiteľne vylepšený o graficky mohutnú nadstavbu MIUI, o ktorej si povieme viac v ďalšej kapitole tejto recenzie.
Smartfón na tom nie je vôbec zle ani po stránke zabezpečenia. Napriek mohutnej nadstavbe je podpora veľmi dobrá a náš kúsok disponoval poslednou bezpečnostnou aktualizáciou k 05.07.2019. Chýba tak zatiaľ jediná augustová aktualizácia.
Spomínaná nadstavba od výrobcu je prítomná vo verzii MIUI Stable 10.3.5. Ide o prakticky veľmi aktuálnu verziu, ktorá ponúka aj tmavý režim samotného UI, vylepšené emoji či integrované systémové zvuky.
Prostredie ako také je používateľom Xiaomi známe. Je dobre odladené aj vzhľadom k použitému čipsetu. Nechýbajú aplikácie rozložené na domácich obrazovkách alebo široká miera prispôsobenia prostredníctvom nastavení. Bezchybne fungujú aj vstavané aplikácie pre kalendár a hodiny či správca súborov.
48 MPx pre kvalitnejšie fotky?
Fotografická výbava Redmi Note 7 je veľmi dobrá, dá sa povedať, že v danej cene až nadpriemerná. Na zadnej strane sa nachádza dvojica snímačov. Ten hlavný ponúkne 48 MPx a svetelnosť f/1.8, a druhý, sekundárny, 5 MPx so svetelnosťou f/2.2.
Sekundárny senzor má za úlohu najmä rozmazávať pozadie pre bokeh efekt a napomáha tiež v zhoršených svetelných podmienkach.
Na zadnej strane nechýba duálny LED blesk, či funkcionality ako HDR či panoráma. Video je možné natáčať zadnou kamerou v rozlíšení 1080p, a to pri 30/60 alebo 120 fps, v závislosti od konkrétneho režimu.
Predná kamera je jedna, nachádza sa vo výreze v displeji a ponúka rozlíšenie 13 MPx so svetelnosťou f/2.0 a HDR. Prostredníctvom tohto predného senzora je možné natáčať 1080p video pri 30 fps.
Kvalita fotografií vo všeobecnosti vôbec nie je zlá. Pozornému oku však neunikne občasná mierna strata detailov, a to aj pri dennom a pri vypnutých AI režimoch. Farby sú reálne, a kontrast či stabilita pri fotografovaní je v poriadku. Štandardne snímač fotí 12 MPx snímky, plnohodnotných 48 MPx je k dispozícii až v samostatnom režime “PRO,” kde je toto rozlíšenie ešte potrebné zapnúť.
Mierne zamrzí horšia kvalita nočných fotografií, resp. fotografií zachytených za zhoršených svetelných podmienok. Či ide o nočný alebo štandardný režim, fotografiám chýba ostrosť a detail. Napriek nedostatkom, svoju cenu si smartfón obháji aj po stránke fotografie.
V galérii nižšie je prinášame náhľad fotografií s denným osvetlením, fotografie vyhotovené za zhoršených svetelných podmienok, plnohodnotné 48 MPx fotografie, ale aj makro fotografie. Vzorky fotografií v galérií sú zmenšené pre potreby recenzie. Originál v plnom rozlíšení je k dispozícii na nasledujúcom odkaze.
NFC chýba, audio jack nie
Po stránke konektivity ponúkne smartfón prakticky štandardnú výbavu, ktorá ničím nevybočuje z výbavy konkurenčných zariadení. Naopak Redmi Note 7 trochu stráca, keďže tu absentuje čip NFC použiteľný napríklad pre bezkontaktné platby. S týmto telefónom teda v kamennom obchode nie je možné platiť.
Z ďalšej výbavy nechýba Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, A2DP, LE, GPS spolu s technológiami ako A-GPS, GLONASS, BDS. 18 W Quick Charge 4 nabíjanie a prepojenie s počítačom zabezpečuje konektor USB typu C.
Prekvapí stále prítomné FM rádio s podporou nahrávania a tiež infračervený senzor pre ovládanie domácej elektroniky. Samotný senzor je doplnený aj o vstavanú aplikáciu Mi Remote.
Perfektná výdrž
Séria Redmi Note smartfónov bola už po niekoľko generácií známa svojou vysokou kapacitou batérie. Pred niekoľkými rokmi, keď sa v našich rukách ocitla verzia Redmi Note 3, bola batéria s kapacitou 4100 mAh priam nadštandardná. Teraz modernizovaná Redmi Note 7 pokračuje v nastolenom trende a prináša batériu o kapacite 4000 mAh.
Optimalizácia softvéru je príkladná, hoci občas zatvára aplikácie na pozadí o čosi skôr, než by bolo dobré. Telefón sa však odvďačí výdržou na úrovni 1,5 – 2 dní na jedno nabitie so zapnutou obrazovkou na úrovni 8 – 10 hodín.
Pri skutočne náročnom pracovnom dni a silnom jase displeja zvládne telefón plnohodnotne jeden deň a na večer dokonca ušetrí ešte nejaké to percento. Za kapacitu a výdrž batérie patrí výrobcovi rozhodne pochvala.
Záverečné hodnotenie: Najlepší budget smartfón
Pokiaľ ide o otázku: „Kúpiť či nekúpiť?“, Redmi Note 7 je skutočne podareným zariadením a odpoveď znie jednoznačne Kúpiť. Ak ide o dôvody, prečo tento smartfón zakúpiť, ide najmä o výborný pomer cena/výkon, kvalitné spracovanie tela zariadenia, príslušenstvo v balení, dobrú optimalizáciu softvéru, nadpriemerný 48 MPx fotoaparát, výbornú batériu a maličkosti navyše ako 3,5 mm audio konektor či infračervený senzor.
Cenovo zariadenie štartuje v čínskych e-shopoch už na úrovni 130 eur / 3350 Kč. K dispozícii sú verzie 3 GB RAM / 32 GB, 4 GB RAM / 64 GB a tiež 4 GB RAM / 128 GB interného úložiska.
My sme ho kúpili tu
najlepšie trhové ceny Redmi Note 7
Vyvážené zariadenie si rozhodne nájde množstvo fanúšikov najmä v cieľovej skupine do 200 eur, a tiež u používateľov, ktorí striktne nevyžadujú výkon vlajkového modelu. Ide o naozaj podarený kúsok strednej triedy zariadení.
Nádherný telefón po vizuálnej i funkčnej stránke, len neviem prečo čínski inžinieri šetrili na notifikačnej LED dióde, ktorá bola dokonalá už v modeli Redmi 1S, aktuálne je prakticky neviditeľná a keďže postráda RGB, nedajú sa nastaviť farby notifikácií… toto je pre mňa jedno z najväčších sklamaní… Okrem tohto downgrade je to ale naozaj fantastický telefón… A pre tých, ktorí márne hľadajú to “otváratko” SIM karty, je pomerne dobre skryté, treba prekutať celé balenie, ja som ho našiel až vďaka google search 🙂