Spoločnosť Redmi ako dcérska značka čínskeho Xiaomi nezaháľa a popri ôsmej generácii populárneho Note smartfónu prináša aj jeho „Pro“ verziu. Model Redmi Note 8 Pro je však iný ako doteraz predstavené smartfóny z tejto série.
Redmi sa rozhodlo použiť najnovší procesor od nie veľmi obľúbeného výrobcu MediaTek, čo mnoho fanúšikov uviedlo do rozpakov. My sme Redmi Note 8 Pro zakúpili, aby potvrdili / vyvrátili obavy fanúšikov z tohto čipsetu.
Prinášame ti tak jednu z prvých detailných recenzií tohto smartfónu na Slovensku.
Najlepšie kupóny tu
Chcem zľavu na Redmi Note 8 Pro
Rýchla nabíjačka v balení
Krabička štandardných rozmerov s vyobrazením a názvom modelu ponúkne aj voliteľné príslušenstvo. Hneď na vrchnej strane sa nachádza papierová obálka, ktorá obsahuje ihlu na vysunutie zásuvky pre SIM kartu/microSD kartu, stručný návod a tiež jednoduchý a číry silikónový obal pre ochranu zariadenia.
Kryt takisto dorovná vystupujúce objektívy fotoaparátov na zadnej strane, čo je takisto vítaným plusom.
Nižšie v balení sa nachádza samotný smartfón prelepený ochrannou fóliou. Pod ním sa následne nachádza kábel s USB koncovkou a koncovkou USB typu C pre nabíjanie resp. prepojenie s počítačom.
Smartfón podporuje až 18W rýchle nabíjanie a veľkú 4500 mAh batériu je možné nabiť rýchlonabíjačkou s európskou koncovkou, ktorá je takisto súčasťou balenia. Za toto výrobcu rozhodne chválime.
Zaoblené krivky a vyššia hmotnosť
Smartfón rozhodne nepatrí medzi kompaktné modely, avšak po vzore „sedmičky“ ako svojho predchodcu, ponúkne kvalitné spracovanie s gradientnou úpravou zadnej steny. Kovový rám je opäť prekrytý plastovou a lesklou povrchovou úpravou, zadná stena je pokrytá ochranným sklom. Na test sme mali zelené prevedenie, ktoré spolu s bielym hodnotíme ako najkrajšie.
Všetky časti tela zariadenia však držia pevne, nič nevŕzga a model Redmi Note 8 Pro tak na pocit pôsobí rozhodne drahším dojmom, v porovnaní so skutočnou predajnou cenou. Celkové rozmery zariadenia sa zastavili na hodnote 161,4 x 76,4 x 8,8 mm, čo bude vyhovovať najmä používateľom s väčšími dlaňami.
Ochranný kryt navyše tieto rozmery ešte o nejaký milimeter zväčší. Hmotnosť zariadenia sa zastavila na hodnote rovných 200 gramov, čo je v danej kategórii vyššia hodnota. Telefón však aj vďaka hrúbke a hmotnosti dostal väčšiu batériu, a to je kompromis, ktorý sa rozhodne oplatí prijať. Dokonca je prítomná aj certifikácia IP52 voči vode a prachu.
Predná stena obsahuje veľký, až 6,53″ displej spolu s výrezom v tvare kvapky a minimálnymi rámčekmi. Práve ohraničenie displeja je o poznanie tenšie oproti predošlej generácii, a práve vďaka tomu pôsobí telefón prémiovejším dojmom.
Výrez obsahuje aj prednú kameru, reproduktor pre telefonovanie, a spodná „brada” je opäť tenšia. Nechýba ani LED dióda pre notifikácie, je však opäť pomerne nevýrazná a preferovali sme nastavenie pre rozsvietenie displeja pre zobrazenie notifikácií.
Horná hrana ponúkne sekundárny mikrofón pre nahrávanie videí, a tiež infračervený port pre diaľkové ovládanie domácej elektroniky (telefón obsahuje aj vlastný softvér pre tento prvok). Spodná hrana obsahuje konektor USB typu C, priemerný, ale hlasný reproduktor, primárny mikrofón, a aj štandardný 3,5 mm audio konektor. Skvelá správa.
Na pravej strane sa nachádzajú tlačidlá pre reguláciu hlasitosti a tiež tlačidlo pre zapnutie a vypnutie zariadenia. Tlačidlá sú lesklé, a nie sú nijakým spôsobom odlíšené, napriek tomu je ich umiestnenie v poriadku.
Ľavá strana je prázdna a obsahuje len zásuvku pre SIM kartu resp. pamäťovú kartu. Zásuvka je hybridná a obsahuje sloty pre dve SIM karty, alebo jednu SIM a jednu microSD pamäťovú kartu. Voľba z týchto dvoch možností je individuálna.
Zadná stena je lesklá a ponúkne trojicu vystupujúcich zadných fotoaparátov (vrátane hlavného 64 MPx senzoru), v rovnakom vystupujúcom module sa nachádza aj štandardná čítačka odtlačkov prstov. Jej umiestnenie sa môže zdať nevhodné, problém s nahmataním senzoru sme nezaznamenali, a z tohto dôvodu je to v poriadku.
Napravo od tohto modulu sa nachádza ešte LED blesk a štvrtý zadný, tentokrát len 2 MPx fotoaparát. Nižšie sa nachádza už len logo výrobcu a údaje o recyklácii.
Veľký 6,53″ IPS displej
Rozmerný telefón obsahuje aj rozmerný displej. V tomto prípade ide o 6,53″ IPS panel s pomerom strán 19,5:9 a rozlíšením Full HD+ (2340 x 1080 pixelov). Ten ponúka jemnosť 395 ppi, obsahuje výrez v tvare kvapky (je možné softvérové prekrytie), zaoblené rohy a pokrýva až takmer 85% prednej steny zariadenia.
Farebné podanie displeja je verné, prirodzené a farby sú ladené do studena. Je to však možné upraviť v nastaveniach. Ide o jeden z najkvalitnejších IPS panelov v danej cenovej kategórii a po stránke jasu prekonáva aj svojho predchodcu. Maximálny jas je naozaj dobrý a displej je čitateľný aj v exteriéri. Problémom nie je ani minimálny jas.
Cez 280 tisíc bodov v AnTuTu
Po stránke výkonu prichádza 6 GB RAM, osemjadrový procesor zameraný na herný štýl pod názvom MediaTek Helio G90T, vyrobený 12 nm technológiou či grafický akcelerátor Mali-G76 MC4.
Výbava je to rozhodne netradičná vzhľadom k predchodcom, ktorí využívali Qualcomm procesory. Napriek tomu sa „osmička“ nemusí hanbiť.
Navýšenú RAM je rozhodne cítiť a prostredie je rýchle a plynulé. Takisto sa nemusia obávať hráči, hoci niektoré tituly môžu získať podporu nového procesoru až neskôr. Za danú cenu však ide o výbornú výbavu a nový majiteľ sa nedostatku výkonu rozhodne nemusí obávať. Výsledky AnTuTu testov si môžeš prezrieť v galérii vyššie.
Až 128 GB pamäte + microSD karta
Smartfón Redmi Note 8 Pro je aktuálne v predaji vo viacerých pamäťových verziách. Tou základnou je konfigurácia 6 GB RAM + 64 GB interného úložiska, na výber je však tiež 6 GB RAM + 128 GB interného úložiska.
Druhá spomínaná kombinácia bude pravdepodobne aj tou najpredávanejšou vzhľadom k pomeru cena/výkon. Na vybraných trhoch je možné nájsť aj konfiguráciu 8 GB RAM + 128 GB úložiska, ide však skôr o raritu.
Pri štandardnom využití bude priestoru dostatok, navyše hybridný slot umožňuje rozšírenie interného úložiska o pamäťovú microSD kartu až do kapacity 256 GB. Po prvom zapnutí si systém Android a nadstavba MIUI ukroja celkovo takmer 10 GB. Poteší čistič zariadenia, pomocou ktorého môžeš odstrániť dočasné či zbytočné súbory.
Štandardná, ale rýchla čítačka odtlačkov prstov
Senzor pre snímanie odtlačkov prstov sa nachádza v hornej polovici zadnej steny zariadenia. Je súčasťou vystupujúceho modulu zadných fotoaparátov, čo samo o sebe neznie ako úplne najšťastnejší nápad.
Opak je však pravdou a snímač je dobre nahmatateľný. Vhodná je aj výška a veľkosť snímaču, pričom samotné umiestnenie zvýrazňuje napríklad použitie pribaleného ochranného krytu.
Rýchlosť snímaču je ozaj príkladná, ide o jeden z najrýchlejších štandardných snímačov, aké sa na trhu nachádzajú. Hoci túto technológiu vytláča čítačka odtlačkov prstov integrovaná pod displej, tá stále nedosahuje rýchlosť práve štandardného snímaču.
V danej cenovej kategórii tak považujeme voľbu výrobcu za rozumnú a konečným používateľom výhod je tak aj v tomto prípade samotný zákazník.
Android 9 Pie + MIUI 10
Po stránke samotného systému ponúkne model Redmi Note 8 Pro zatiaľ minuloročný systém Android 9.0 Pie. Aktualizáciu na najnovší Android 10 zatiaľ neobsahuje. Napriek tomu je rýchlosť systému veľmi dobrá a neprekáža ani použitý procesor MediaTek Helio G90T.
Priaznivcov bezpečnosti poteší prítomnosť bezpečnostnej aktualizácie k 01.10.2019. Chýba tak len novembrový bezpečnostný balíček, a to je v danej cenovej kategórii pomerne dobrá správa.
Podobne, ako je to v prípade systému, aj nadstavba stále čaká na najnovšiu aktualizáciu. MIUI 11 by malo doraziť aj na tento smartfón, a to už v nasledujúcich týždňoch, koncom decembra 2019. Aktuálne je však v telefóne nahratá stabilná verzia MIUI 10.4.2.0.
Tá ponúkne aj tmavý režim prostredia, avšak obsahuje ešte starý font písma. Ten spolu s ďalšími vylepšeniami sa objaví až v spomínanej najnovšej verzii nadstavby od Xiaomi.
Nadstavba je už tradične prispôsobená aj pre európskych používateľov, a to vďaka globálnej verzii zariadenia. Používateľ sa tak nemusí ničoho obávať a neprivítajú ho ani nevhodné reklamy, ani rozsypaný „čínsky čaj“, naopak poteší predinštalovaný Obchod Play s aplikáciami a služby Google.
Overenú a plynulú nadstavbu v kombinácii so 6 GB RAM dobre poznáme, avšak už teraz sa tešíme na reakcie systému po príchode novšej verzie ako systému Android, tak aj nadstavby od Xiaomi.
Až štyri zadné fotoaparáty
Hlavným ťahúňom fotoaparátov na zadnej strane je plnohodnotný 64 MPx (f/1.9) snímač, ktorého veľkosť fotografií siaha až na 30 MB. Štandardne však fotí v rozlíšení 16 MPx, pričom fotografia je naozaj detailná a podáva verné farby či ostrosť.
Druhým v poradí je 8 MPx (f/2.2) širokouhlý senzor, priam ideálny na fotenie rozmerných objektov v blízkosti. K dispozícii je tiež 2 MPx fotoaparát pre „makro” snímky a 2 MPx senzor pre efekt rozmazaného pozadia.
Prakticky najefektívnejším senzorom je práve 64 MPx, a to najmä vďaka jeho použitiu pri 16 MPx, ale aj plnohodnotných 64 MPx snímkach, poteší tiež LED blesk. Veľmi dobrý, ale aj užitočný je tiež širokouhlý senzor.
Makro objektív má nízke rozlíšenie a jeho farebné podanie je sýtejšie, výsledná snímka má teda ďalej od reality. Video zo zadnej kamery je možné natáčať až v rozlíšení 2160p (30fps).
Predný fotoaparát sa nachádza vo výreze v displeji. Ten je v tvare kvapky na prednej strane a ponúka 20 MPx snímač (f/2.0) s HDR. Video z prednej kamery je možné natáčať v rozlíšení 1080p (30 fps). Pomer cena/výkon ostáva zachovaný aj v prípade fotoaparátu a najmä hlavný senzor poteší mnohých fanúšikov mobilnej fotografie.
Originálne fotky v plnom rozlíšení sú k dispozícii na nasledujúcom odkaze.
V galérii vyššie prinášame náhľad fotografií na dennom osvetlení, fotografie vyhotovené za zhoršených svetelných podmienok, plnohodnotné 64 MPx, ale aj „makro” fotografie.
Konektivita zahŕňa aj populárne NFC
V prípade kúpy globálnej verzie sa netreba obávať ani podpory LTE sietí: ide konkrétne o LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300), 41(2500). Po stránke konektivity nechýba štandardne Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, technológia Bluetooth 5.0 LE, GPS, GLONASS či Galileo.
Poteší FM rádio, štandardný 3,5 mm audio konektor pre pripojenie slúchadiel, infračervený port pre ovládanie domácej elektroniky a tiež čip NFC. Ten je populárny najmä pre využitie bezkontaktných platieb prostredníctvom služby Google Pay. Ani táto funkcionalita tu nechýba narozdiel od predchodcov série „Note”.
Batéria narástla na skvelých 4500 mAh
Smartfón obsahuje až 4500 mAh batériu, ktorú je navyše možné nabíjať rýchlou 18W nabíjačkou. Tá je súčasťou balenia s európskou koncovkou, čo je rozhodne dobrá správa. Kapacita batérie narástla.
Hoci v prípade predchodcov bol štandard niekde na úrovni 4000 mAh, tentokrát kapacita ponúkne ešte o 500 mAh viac.
Navýšenie batérie a použitie nového modelu procesoru má za následok aj vylepšenú výdrž. Redmi Note 8 Pro zvládne plnohodnotný pracovný deň a vo večerných hodinách ponúkne pohodlne ešte 40-50% batérie. Menej náročný používatelia tak môžu s pokojným svedomím dosiahnuť výdrž na úrovni 2-3 dni na jedno nabitie.
V našom prípade plnohodnotný pracovný deň obsahoval aktívne využívanie sociálnych sietí, displej s jasom na približne 70%, hodinové telefonovanie, hodinové sledovanie 1080p videí a príležitostné hranie hier. Telefón aj pri takomto zaťažení ponúkol veľmi dobrú výdrž a výrobca si zaslúži pochvalu.
V cene okolo 200 € ide o nadštandard
Cenovo dostupný model prekvapil, a to najmä svojou fotografickou výbavou, rýchlymi reakciami systému, ale aj veľkou batériou s veľmi dobrou výdržou a rýchlym nabíjaním. Xiaomi vďaka perfektnej optimalizácii búra aj mýty o nespoľahlivosti MediaTek procesorov.
Redmi Note 8 Pro totižto ponúka perfektný výkon aj pre náročnejšie hry, veľmi plynulý systém bez akéhokoľvek sekania. V danej cenovej kategórii ponúkne nadštandardný používateľský zážitok a kúpu tohto modelu ti vrelo odporúčame.
Najlepšie kupóny tu
Chcem zľavu na Redmi Note 8 Pro
Nebojíme sa povedať, že práve Redmi Note 8 Pro je najlepším modelom v celej histórii série smartfónov Redmi Note.