Nie tak dávno sme testovali veľmi zaujímavú a inovatívnu exteriérovú kameru, IMILAB EC6 Dual, ktorá v sebe kombinovala dvojicu kamier v jednom tele. Podobný model má aj samotný čínsky gigant, Xiaomi CW500 Dual.
V tejto recenzii sa pozrieme na všetky funkcie, ktoré kamera ponúka a preveríme si aj spoľahlivosť detekcie pohybu či kvalitu obrazu.
Technické špecifikácie
Model | Xiaomi CW500 Dual (MJSXJ08HL) |
---|---|
Rozlíšenie | 2 x 2.5K (2560 x 1440 px) |
Objektív | 4 MPx |
Clona | f/1.6 |
Otáčanie vrchnej kamery (len manuálne) | 25° vertikálne / 180° horizontálne |
Otáčanie spodnej kamery | 95° vertikálne / 355° horizontálne |
Kompresia videa | H.265 |
Nočný režim | áno – farebný a čiernobiely |
Podpora pamäťových kariet | áno (microSD do 256 GB) |
Podporované systémy | Android a IOS |
Konektivita | IEEE 802.11 b/g/n/a/ac/ax 2.4 GHz / 5 GHz |
Napájanie | 12 V / 1 A |
Certifikácia | IP66 |
Obojsmerné audio | áno |
Obsah a kvalita balenia
Bezpečnostnú kameru Xiaomi CW500 nám doručil kuriér v kompaktnej krabici , ktorá bola obalená ešte v bublinkovej fólii a vložená v silonovej obálke.
Vo vnútri je kamera ešte dodatočne chránená ďalšou fóliou v kartónovej priehradke. Vedľa nej je umiestnené príslušenstvo v samostatnej krabičke. To pozostáva zo samolepiacej šablóny na predvŕtanie otvorov pre uchytenie kamery, vodotesnej zátky na RJ45 port, sady skrutiek s hmoždinkami a používateľského manuálu.
Dizajn a kvalita spracovania
Ako už býva zvykom, aj Xiaomi CW500 sa predáva len v bielej farbe. Kamera je plastová a je pomerne veľká v porovnaní s bežnými kamerami. Na druhej strane je veľkostne porovnateľná s podobným modelom, spomínanou kamerou od značky IMILAB. Celková kvalita spracovania je u Xiaomi lepšia a kamera nepôsobí tak lacným dojmom ako to bolo u IMILAB EC6 Dual.
Kamera v sebe kombinuje dvojicu kamier v jednom tele. Spodná kamera je tá hlavná. Disponuje elektrickým otáčaním v horizontálnom aj vertikálnom smere prostredníctvom aplikácie, zatiaľ čo vrchná doplnková kamera takouto funkciou nedisponuje.
Napriek tomu si vieme pootočiť aj vrchnú kameru v horizontálnom aj vertikálnom smere, no len ručne, manuálne. Obe kamery majú pri objektívoch dvojicu infračervených diód pre nočné videnie a tiež dvojicu LED diód na osvetlenie.
Montáž je jednoduchá
Montáž kamery Xiaomi CW500 je úplne jednoduchá a zvládne ju skutočne každý. Upevniť si ju môžeme na stenu, akúkoľvek konštrukciu alebo aj na strop., či dokonca aj obviazať okolo stĺpa.
Držiak kamery je v nej integrovaný a má predpripravené dierky pre montáž v oboch polohách. My sme si zvolili montáž na vertikálny drevený hranol záhradného altánku.
Ak by si chcel kameru upevniť napríklad o stenu fasády domu, kde si potrebuješ predvŕtať otvory a vložiť hmoždinky, na tento účel slúži samolepiaca šablóna, ktorá je súčasťou balenia. My sme ju nepotrebovali.
Párovanie s aplikáciou Xiaomi Home s problémami
Rovnako ako aj ostatné smart zariadenia od Xiaomi, aj kamera CW500 spolupracuje s aplikáciou Xiaomi Home. My sme mali kameru k dispozícii v čínskej verzii, takže sme narazili na menší problém.
Keďže máme všetky ostatné smart zariadenia v európskych verziách, používali sme klasickú, oficiálnu verziu aplikácie z obchodu Google Play. Tá žiaľ čínsku verziu kamery nepodporuje, a tak sme museli hľadať alternatívu, ktorou je upravená aplikácia Xiaomi Home, ktorá nie je obmedzená na regióny.
Túto verziu aplikácie sme už používali aj v minulosti pri testovaní čínskych verzií kamier. V júni tohto roku však nastala akási zmena v Xiaomi Home, ktorá sťažila vývojárom jej úpravu. Z tohto dôvodu už nie je upravená aplikácia natoľko spoľahlivá.
Kameru sa nám síce do aplikácie po niekoľkých pokusoch podarilo pridať, no nefungovala správne. Aplikácia ju stále videla ako offline a nedokázala nám zobraziť prenos obrazu. Museli sme tak siahnuť po štandardnej aplikácii z Google Play a nastaviť si región na Čínu.
Tu je párovanie štandardné a vcelku bezproblémové. Celým procesom nás previedla aplikácia, počas ktorého sme si najskôr vybrali spôsob pripojenia – WiFi alebo káblové spojenie. My sme zvolili najskôr bezdrôtové pripojenie k našej domácej WiFi sieti. Následne sme sa pripojili k hot-spotu kamery a zvyšok prebehol už automaticky. Neskôr sme vyskúšali aj káblové pripojenie, ktoré tiež fungovalo bez problémov.
Prostredie v aplikácii Xiaomi Home
Prostredie kamery je v aplikácii Xiaomi Home rovnaké ako tomu bolo v prípade IMILAB EC6 Dual. Obrazovka teda v úvodnej časti zobrazuje živý náhľad z oboch kamier súčasne.
V oboch náhľadoch sa nachádza 5 tlačidiel, konkrétne: vypnutie kamery, zhotovenie snímky obrazu, spustenie nahrávania videa, zmena rozlíšenia a prepnutie na celú obrazovku.
Pod náhľadmi je ďalších 5 tlačidiel: obojsmerný prenos zvuku, spustenie alarmu, zapnutie / vypnutie zvuku, zapnutie / vypnutie svetla a zobrazenie ovládača pre otáčanie spodnou kamerou.
Ďalej tu ešte nájdeme rýchly prístup k udalostiam zaznamenaných počas monitorovania, záznam videa, správu úložiska a režim pre vytvorenie tzv. timelapse (časozberného) videa.
V pravom hornom rohu je ešte nenápadné tlačidlo s tromi bodkami, ktoré slúži na prechod do nastavení.
Kvalita obrazu a záznam
Ako sme už spomenuli aj vyššie, obe kamery ponúkajú 2.5K rozlíšenie, no napriek rovnakému rozlíšeniu nejde o totožné kamery, čiže ani kvalita obrazu nie je celkom rovnaká. Ktorá je teda lepšia? Ťažko povedať.
Na prvý pohľad je výstup z oboch kamier takmer rovnaký, no po dlhšom testovaní pri rôznych svetelných podmienkach vieme zhodnotiť, že každá má svoje plusy aj mínusy. Vrchná kamera má väčšinou lepšiu ostrosť, no farby sú akési vyblednuté. Spodná kamera si zas lepšie poradí s priamym slnkom, má sýtejšie farby a vyšší kontrast, no v niektorých miestach je ostrosť horšia.
Keďže ide o káblovú kameru, nie baterkovú, samozrejmosťou je aj nepretržitý záznam na pamäťovú kartu. My sme využívali 64 GB microSD kartu KODAK, na ktorú sa zmestia približne len 3 – 4 dni záznamu, keďže sa ukladajú videá z oboch kamier súčasne.
Záznamy majú aj zvukovú stopu, ktorej kvalita je veľmi dobrá. Podobne je na tom aj obojsmerný prenos zvuku.
Nočný režim
Pri nočnom režime máme k dispozícii dvojicu módov – klasický čierno-biely, kde si vieme zvoliť aj jas, prípadne farebný obraz, kedy sa pri detekcii pohybu zapnú LED diódy. Tie si vieme zapnúť aj manuálne pri sledovaní live prenosu.
Kvalita nočného videa je celkom dobrá a rozpoznateľné sú aj tváre osôb. Samozrejme len ak sú v blízkosti kamery. Na väčšiu vzdialenosť tváre len ťažko rozpoznať.
Monitorovanie a notifikácie
Čo by to bolo za bezpečnostnú kameru bez monitorovania priestoru a odosielania upozornení. Hneď po úspešnom párovaní nám aplikácia ponúkne nastavenia monitorovania. Tu si vieme vybrať z viacerých možností.
Priestor v zornom poli kamier vieme monitorovať 24 hodín denne, prípadne len počas dňa či noci alebo vo zvolenom časovom intervale. Opäť nám tu chýba možnosť nastavenia viacerých než len jedného časového úseku.
Ďalšou z možností je voľba senzitivity, kde máme na výber nízku, strednú alebo vysokú citlivosť. Ďalej tu nájdeme nastavenie intervalu medzi jednotlivými alarmami, kde si vieme vybrať 3, 5, 10 alebo 30 minút.
Predposledná možnosť slúži na zapnutie push notifikácií na základe detegovaných udalostí a poslednou možnosťou v nastaveniach je typ notifikácií. Tu nájdeme nasledovné:
- niekto sa približuje k vozidlu
- zachytené vozidlo
- niekto vstúpil na vyhradené územie
- niekto opustil vyhradené územie
- zachytená osoba
- zachytený pohyb
- push notifikácia ak sa spustila smart scéna
Tieto názvy sa potom zobrazujú v zozname zachytených udalostí, a tiež v notifikáciách. Tie nám žiaľ príliš spoľahlivo nechodili, pravdepodobne kvôli čínskemu regiónu.
Spoľahlivosť upozornení a alarm
Napriek tomu, že nám zo začiatku upozornenia z neznámeho dôvodu nechodili, kamera udalosti zaznamenávala a ukladala ich do prehľadného kalendára so zoznamom. Tu sme zväčša videli záznamy o pohybe s označením “Zaznamenaný pohyb (Motion detected)”. Aj pri strednej senzitivite kamera zaznamená aj pohyb lístia pri daždi, či rôzne hlodavce a iné drobné pohyby.
Častokrát sme na zázname ani nevideli žiadny pohyb. Osobne sme tento typ upozornení vypli, pretože sa nám zdali zbytočné a zameriavali sme sa hlavne na detekciu osôb.
Tá dokáže zachytiť približujúcu sa osobu aj na pomerne veľkú vzdialenosť a na okraji zorného poľa objektívu. Iné kamery zväčša zachytili osoby až keď boli bližšie. Na druhej strane, občas sa stávalo, že kamera nezachytila ani blízky pohyb osôb. Detekcia tak nie je príliš spoľahlivá.
Pri zachytení vozidiel a osôb si môžeme nastaviť aj automatické spustenie zvukového a (alebo) svetelného alarmu. Pri zvukovom alarme sú k dispozícii dve melódie, no môžeme si nahrať aj vlastnú pomocou zvukovej nahrávky cez smartfón. Pri svetelnom alarme môžu LED diódy sústavne svietiť alebo blikať pomaly či rýchlo.
AI funkcie naplno nevyužiješ
Xiaomi zaraďuje medzi AI funkcie detekciu osôb aj pohybu, no nijak bližšie nešpecifikuje čo konkrétne robí AI v týchto prípadoch, keďže detekcia pohybu a osôb je bežnou súčasťou všetkých kamier.
Ďalej tu nájdeme detekciu vo vybranej oblasti v zornom poli kamery, kedy sa vygeneruje samostatná notifikácia. V beta verzii tu je aj detekcia vozidiel.
Poslednou, najzaujímavejšou AI funkcionalitou je rozpoznanie tváre. Žiaľ, táto vymoženosť je dostupná len ak máš zakúpený Mi Cloud, no pri čínskej verzii nefunguje ani odkaz na jeho zakúpenie.
Nastavenia
V nastaveniach nájdeme pomerne veľa možností. Všeobecné nastavenia zahŕňajú zobrazenie času a dátumu vo videu, korekciu zaoblenia objektívu či otočenie obrazu. Nájdeme tu aj zvýraznenie zaznamenanej osoby rámikom vo videu.
Ďalej sa tu nachádzajú nastavenia nočného režimu. Na výber máme farebný alebo čiernobiely režim, pri ktorom je navyše nastavenie jasu.
V ďalšej časti sú nastavenia zvukového a svetelného alarmu a nastavenia monitorovania, o ktorých sme už písali vyššie. Nasledujú taktiež spomínané AI funkcie či vypnutie stavovej LED diódy.
Nechýba ani sledovanie pohybu osôb, pri ktorom sa spodná kamera otáča za pohybujúcou sa osobou. Podobne ako pri iných Xiaomi či IMILAB kamerách, ani v prípade Xiaomi CW500 nie je táto funkcia príliš spoľahlivá a pri rýchlejšom pohybe sa kamera nestíha za osobou otáčať.
Nastavenia úložiska nám ponúkajú informácie o stave microSD karty, formátovanie či nastavenie spôsobu nahrávania – len pri detekcii pohybu alebo neustále. Aplikácie ponúka aj pripojenie NAS zariadenia, ktoré však nemáme k dispozícii.
Podobne ako pri ostatných smart zariadeniach, aj túto kameru môžeme využiť pri automatizácii domácnosti spolu s inými zariadeniami.
Xiaomi CW500: Záverečné zhodnotenie
Bezpečnostná exteriérová kamera Xiaomi CW500 integruje dvojicu kamier v jednom tele. Oba objektívy majú 2.5K rozlíšenie, kvalitný obraz či detekciu pohybu a osôb. Na prvý pohľad ide o veľmi zaujímavú kameru s kvalitným spracovaním.
Ide však o čínsku verziu, ktorá nám správne fungovala len s regiónom nastaveným na Čínu. S tým sa spája viacero problémov ako nespoľahlivosť notifikácií či občasné pomalšie načítavanie live prenosu, aj v prípade, ak sme kameru zapojili pomocou ethernetového káblu. Problémom tak sú čínske servery.
Ak by sa kamera predávala aj v európskej verzii, veríme, že problémy so spoľahlivosťou by nemala. Takto však treba rátať s istými komplikáciami.