Píše sa rok 2019 a priemerná veľkosť uhlopriečok smartfónov neustále narastá. Na trhu je problémom nájsť smartfóny s uhlopriečkou pod 6“ a najmä smartfóny, ktoré by sa dali pohodlne ovládať jednou rukou.
Samozrejme, nemyslíme staršie modely s neaktuálnym hardvérom. Práve hardvér je druhým problémom – keď už sa nájde nejaký kompaktnejší smartfón, väčšinou je jeho výbava veľmi okresaná a patrí skôr do nižšej triedy.
Tu však prichádza čínske Xiaomi s modelom Xiaomi Mi 9 SE – odľahčenou verziou vlajkovej lode Mi 9. Xiaomi konečne vytvorilo smartfón, na ktorý sme všetci tak dlho čakali.
Zistiť najlepšie ceny Xiaomi Mi 9 se
Mi 9 SE sme testovali niekoľko týždňov a v našej detailnej recenzii si ukážeme, čím je tento kúsok v dnešnej dobe tak výnimočným.
Balenie ničím neprekvapí
Smartfón, nabíjací adaptér, USB Type-C kábel, ochranný gumený kryt a anglický manuál. Balenie obsahuje len nutné príslušenstvo, ktoré sa v tomto zložení u Xiaomi už stalo akýmsi štandardom.
Slúchadlá by sme tu hľadali márne, no väčšina používateľov aj tak používa svoje obľúbené. Ak ešte žiadne nemáš, my aj ďalšie stovky spokojných slovenských a českých používateľov ti odporúčame Redmi AirDots.
Havný dôvod veľkého úspechu Mi 9 SE
Začneme postupne, zvonka. Práve konštrukčná stránka smartfónu Xiaomi Mi 9 SE je absolútnym lákadlom a dôvodom, prečo je predurčený na úspech. Mi 9 SE totižto konečne rieši problém s príliš veľkými displejmi, respektíve konštrukciami smartfónov.
Áno, pri prvom pohľade na špecifikácie si možno hovoríš, že 5.97“ displej nie je vôbec malý. Máš pravdu. Obdivuhodné je však to, ako ho Xiaomi dokázalo vtesnať do konštrukcie s rozmermi 147.5 x 70.5 x 7.5 mm. Hmotnosť 155 gramov je takisto veľmi príjemná.
Akýmsi merítkom pre pohodlné ovládanie smartfónu jednou rukou sú rozmery do 150 mm na výšku a 70 mm na šírku. Presne tieto Mi 9 SE spĺňa. Xiaomi tvrdí, že rozmermi je Mi 9 SE rovnaké ako smartfóny s 5,1″ displejmi.
Inžinieri v Xiaomi zredukovali rámčeky okolo displeja na naozajstné minimum a z bokov aj zhora smartfón pôsobí bezrámčekovo. Spodná brada zostala aj v tomto prípade, no má len pár mm. Displej tak tvorí viac ako 90 % plochy celej prednej strany.
Ovládanie smartfónu jednou rukou je naozaj pohodlné. V redakcii sme zvyknutí na minuloročné Mi 8-čky so 6,21“ displejom a už pri prvom uchopení Mi 9 SE do dlane sme pocítili obrovský rozdiel vo veľkosti. Smartfón padne do ruky ako uliaty a používateľ s priemerne veľkou dlaňou dočiahne takmer na každé miesto displeja.
Ďalším aspektom, ktorý prispieva k pohodlnému používaniu, no najmä výbornému pocitu, je kvalitne spracovaná sklenená konštrukcia. Kvalitou sa radí do kategórie najdrahších vlajkových lodí, pritom cena je na úrovni strednej triedy.
Sklo sa teda nachádza aj na zadnej strane a navyše v modrej farbe, ktorú sme mali k dispozícii, vyzerá veľmi príťažlivo. Zadný panel chráni odolné sklo Gorilla Glass 5, bočné rámy sú tvorené z lešteného kovu.
Neprehliadnuteľným prvkom zadnej strany je fotoaparát, ktorý výrazne vyčnieva. Podľa našich meraní je to až 1,9 mm. Úplne ho neprekryje ani pribalený ochranný kryt. Fotoaparát vyčnieva viac ako v Mi 8 aj v Mi 9, a to najmä kvôli tenkej konštrukcii. Našťastie sú šošovky chránené odolným zafírovým sklíčkom, ktoré odoláva aj tvrdším predmetom. Pod trojicou kamier nájdeme dual LED prisvetľovacie diódy.
Luxusná sklenená konštrukcia a leštený kovový rámček po obvode doslova priťahujú odtlačky. Telefón bude nutné čas od času preleštiť. V ruke však sedí dobre, no pri troške potu alebo tekutiny na dlani môže mať tendenciu vykĺznutia.
Práve v leštenom kovovom rámčeku sa nachádza niekoľko komponentov. V hornej časti je to infračervený port a vedľa otvor pre snímač okolitého zvuku – mikrofón. Hore na hrane displeja nad prednou kamerou sa nachádza tenučký otvor pre reproduktor slúchadla.
Na pravej strane nájdeme dve tlačidlá. Je to už tradične tlačidlo vypnutia a spojené tlačidlo pre ovládanie hlasitosti. Na ľavej strane je to zásuvka pre SIM karty.
V dolnej časti rámčeka sú po stranách dva identické dierované výrezy. Mi 9 SE má však iba jeden reproduktor a ten sa nachádza v pravom výreze. Pod ľavým je ukrytý mikrofón pre komunikáciu. Medzi výrezmi je USB C konektor.
Radosť sa pozerať
Ako sme už spomenuli, displej tvorí až 90,47 % prednej plochy telefónu. Ide o AMOLED panel z dielne Samsung s uhlopriečkou 5,97 palca. Rozlíšenie displeja je 2340×1080 px v pomere strán 19:9. Z týchto parametrov nám vychádza hustota pixelov 432 ppi. Bežný jas je na úrovni 430 nitov a maximálny jas dosahuje až 600 nitov. Kontrast je 60000:1 a farebný gamut je NTSC 103.8%.
Displej má širokú škálu nastavení, a to od štandardného režimu, cez možnosti nastavenia teploty farieb, čítacieho režimu, či nočného módu.
Podporuje HDR zobrazovanie a funkciu Always on display, ktorá je v slovenskom menu nazvaná Ambietné zobrazenie. Táto funkcia má širokú škálu nastavení. Okrem hodín a dátumu zobrazí ambientné zobrazenie aj notifikácie udalostí, čím nahradzuje chýbajúcu notifikačnú LED diódu.
Ako je u AMOLED displejov všeobecne známe, ich zobrazovanie farieb je špičkové. Predovšetkým čierna je skutočne čiernou a to platí aj u displeja v Mi 9 SE. Aj pri nazeraní na displej z bočného uhla nie sú farby ani celkové zobrazenie výrazne skreslené. To dokazuje aj rozsah farieb vo farebnom priestore – gamut – ktorý je na úrovni až 103,8 %.
Nastavenia farieb majú tri režimy, a to “teplé”, “studené” a “predvolené”, kde si môže používateľ zvoliť ľubovoľnú farebnú škálu zobrazenia. Nastavenie kontrastu je obmedzené povoleným alebo zakázaným čítacím režimom.
Samostatnou kapitolou je integrovaný snímač odtlačkov prstov. Je síce funkčný, no jeho presnosť a rýchlosť ešte nie je dokonalá. Mnohokrát je potrebné prst prikladať viackrát, a to predovšetkým už pri malej vlhkosti prsta alebo aj pri maličkom znečistení. Aj keď sme nakonfugurovali odtlačok palca pri telefóne uchopenom v jednej ruke, odomykanie jednoručným spôsobom je obtiažne.
Po aplikácii dokúpeného neznačkového ochranného skla sa funkcia odomykania odtlačkom prstov ešte výrazne zhoršila. Mierne zlepšenie nastalo po nakonfigurovaní rovnakých prstov po aplikácii skla. Stále však možno využiť odomykanie tvárou, ktoré funguje bleskovo a bezchybne aj pri slabom osvetlení.
Tiež odporúčame uložiť si jeden prst aj viackrát, kedy sa zlepší presnosť odomykania. Vonkajšiu ochranu a odolnosť displeja zabezpečuje odolné sklo Gorilla Glass 5.
Dostatok výkonu v malom tele
Xiaomi Mi 9 SE je vybavený čipovou sadou Qualcomm Snapdragon 712. Je postavený na 10 nm procesore a sofistikovanom, viacjadrovom Qualcomm AI Engine pozostávajúcom z jadier Kryo 360 a grafickom čipe Adreno 616. Základná pracovná frekvencia jadier procesoru je 2,3 GHz.
Snapdragon 712 je vybavený prvkami umelej inteligencie, takisto ako podporou pre QuickCharge 4.0+. Umelá inteligencia predstavuje jednu z najsilnejších zbraní Snapdragonu 712. Zlepšuje hrateľnosť hier, má na starosti bezchybnú prevádzku náročných aplikácií.
Pri testovaní procesora v aplikácii Geekbench 4 sme namerali hodnotu 5993 bodov v teste multi-core. V teste single core bolo namerané skóre 1914 bodov. Procesoru sekunduje dvojkanálová operačná pamäť LPDDR4x (1866 MHz) s kapacitou 6 GB. Naša verzia telefónu má vnútornú pamäť 64 GB. Tieto parametre postačujú na dosiahnutie skóre v AnTuTu teste približne 177 000 bodov.
Xiaomi Mi 9 SE síce výkonom neohúri, ale ani nesklame. Multitasking zvláda bez najmenších problémov a zahráš si na ňom aj graficky náročnejšiu hru. Mi 9 SE navyše obsahuje špeciálny herný režim, kedy smartfón zvýši svoj výkon na maximum. Tiež poskytuje rôzne nástroje pre hráčov, ako napríklad nahrávanie obrazovky.
Vzhľadom na rozmery pomerne malého telefónu sú dosiahnuté výsledky vo výkone nanajvýš dostačujúce.
Operačný systém
Ako iste všetci fanúšikovia značky Xiaomi vedia, že ich obľúbené telefóny využívajú operačný systém Android a väčšina z nich aj vlastnú nadstavbu MIUI. Tak tomu je aj v tomto prípade a náš Xiaomi Mi 9 SE beží na Androide 9 Pie. V čase písania recenzie máme v stroji verziu 10.2.9.0.
Pre tento telefón je v budúcnosti plánovaný update operačného systému Android na verziu Q, ale aj nadstavby MIUI na verziu 11.
MIUI ako také predstavovať nebudeme, to už všetci dobre poznajú. K prednostiam tejto nadstavby patrí už tradične jednoduchosť a prehľadnosť a pritom nízke nároky na hardvér a energiu. V minulosti sa stávalo, že globálna verzia MIUI obsahovala nepreložené položky, predovšetkým hlbších útrobách menu.
Taktiež často obsahovala nejakú tú chybu alebo predinštalované a nepotrebné čínske aplikácie, ktoré nešli odstrániť. Tieto časy sú preč a globálna verzia MIUI je v súčasnosti pre našinca plnohodnotný a bezproblémový softvér.
No pár výčitiek by sme mali, ale možno sú len subjektívne. Tou prvou je občasná neposlušnosť automatického jasu. Predovšetkým pri zníženom vonkajšom osvetlení je jas displeja znížený na minimum.
Na tom by nič nebolo, keby to minimum nebolo také nízke, že je problém čítať informácie z displeja. Opakovane sme museli po stiahnutí roletky pridávať jas manuálne. Ide skôr o softvérový problém, ktorý môže byť v budúcnosti odstránený.
Druhou výčitkou je ukrytie percent zostávajúcej kapacity batérie do jej ikony. Zrejme je to výstrelok vývojárov, kvôli úspore miesta v hornej lište. Tohto priestoru je vďaka výrezu pomenej. Keď ešte Xiaomi vyrábali telefóny s displejmi bez výrezov (našťastie sa táto doba vracia späť), percentá boli zobrazené vedľa ikony batérie. Omnoho pohodlnejšie riešenie.
Oba naše výčitky sa však dajú aj v domácich podmienkach odstrániť, či opraviť. Rôznych alternatívnych aplikácií alebo návodov je na internete dostatok.
Dosť bolo frflania, poďme chváliť. Po zapnutí telefónu a pár úvodných nastaveniach je telefón pripravený na použitie. Oceňujeme snahu výrobcu o ochranu súkromia, a to v prípade ak bol telefón resetovaný bez odhlásenia predchádzajúceho používateľa z konta Mi účtu. V takom prípade telefón len tak ľahko neodblokuješ – ak vôbec.
Už v úvodných nastaveniach sa telefón opýta, či budeš MIUI používať v tradičnom režime s tromi dolnými digitálnymi tlačidlami (menu, home a späť), alebo inovatívnym spôsobom – gestami. V takom prípade bude krokom späť gesto potiahnutie prsta od ľubovoľného okraja smerom do stredu. Potiahnutím prsta od dolného okraja smerom hore sa vrátiš na domovskú obrazovku.
Ak chceš vyvolať nedávne aplikácie, stačí potiahnuť prst od dolného okraja smerom hore a zastaviť prstom v pohybe na displeji. Ponuku tej ktorej aplikácie už vyvoláš podľa možností klikom na grafickú ikonu s ponukou. Výhodou ovládania gestami je väčšia zobrazovacia plocha, keďže na displeji nezaberajú miesto tlačidlá.
Samotné menu aplikácií v MIUI nenájdeš. Systém využíva jednu domovskú obrazovku a ďalšie potrebné sa nachádzajú presúvaním do strany. Počet ďalších obrazoviek je podmienený počtom nainštalovaných aplikácií, hier, či odkazov na pracovných plochách alebo usporiadania do priečinkov. Potešujúca je možnosť nastavenia mriežky rozloženia ikon na pracovných plochách. My využívame rozloženie 5×6.
Musíme vyzdvihnúť bohaté možnosti nastavení upozornení. Či už sú to všeobecné nastavenia upozornení a zobrazovanie jednotlivých parametrov na hornej lište, ale aj spravovanie upozornení pri konkrétnej aplikácii. Možnosti sú takmer neobmedzené a používateľ si môže upozornenia aplikácií vyšperkovať do najmenších detailov.
Keď už spomíname upozornenia, upozorníme aj na ikony roletky. Tie majú tiež rôzne možnosti nastavení. Pridať alebo odobrať konkrétne ikony je hračkou alebo aj zoradiť ich poradie podľa potreby. Jednoducho MIUI.
Rozsiahle menu nastavenia tlačidiel nájdeme tiež iba v MIUI a ich nastavovanie patrí k našim činnostiam vždy po zapnutí nového telefónu. Veľké množstvo rôznych kombinácií tlačidiel rovnako pomôže nastaviť si pohodlné používanie telefónu podľa svojho gusta. Kombináciou rôznych tlačidiel a dĺžkou ich podržania dokážeš napríklad spustiť fotoaparát, svietidlo, či Google now ako aj mnohé ďalšie.
Spomenieme ešte dve obľúbené funkcie, ktoré v MIUI využívame. Jednou z nich je zámok aplikácií, v ktorom si môžeme vybrať ľubovoľnú aplikáciu a uzamknúť ju zvoleným heslom, pinom alebo vzorom pred nechceným použitím.
Nahrávanie hovorov tiež radi používame, pretože niekedy v ľudskej pamäti nie je voľné miesto na ukladanie informácií a pero a papier nie je vždy po ruke. Nahrávanie hovorov má tiež rôzne možnosti nastavení a vôbec nepôsobí rušivo, či otravne pre žiadnu zo strán.
Nabíjať budeš často, no aspoň rýchlo
Li-Polymérový akumulátor je súčiastka, na ktorej sa šetrilo, najmä kvôli rozmerom a hmotnosti zariadenia. V dnešnej dobe takmer neustáleho využívania dátových prenosov, Bluetooth a GPS je hodnota 3070 mAh veľmi nízka. Platí to žiaľ aj pri menšom telefóne a v priemere menšom displeji.
Pri šetrnom používaní telefónu bez náročnejších operácií sa dá fungovať približne 24 až 30 hodín. Naše testovanie ukázalo dobu zapnutia displeja na úrovni 4 hodín, čo je priemerný výsledok.
Trochu zamrzí chýbajúce bezdrôtové nabíjanie, obzvlášť keď je na trhu čoraz viac vysokovýkonných bezdrôtových nabíjačiek. Čo však potešilo a príjemne prekvapilo je podpora rýchleho nabíjania vo výkone 18 W. Z 10% na 50% je telefón nabitý za 21 minút. Za ďalších 21 minút sme dosiahli 80 %. V závere sa nabíjanie o čosi spomalí. Celková doba nabíjania z 10 na 100% bola 80 minút.
Fotoaparát neprekvapí, ani nesklame
Mi 9 SE má rovno štyri fotoaparáty.
Na zadnej strane smartfónu je trojica snímačov. Primárnym je Sony IMX586 Exmor RS s rozlíšením 48 MPx. Ten má širokouhlý objektív s fokálnou clonou f/1,75. Veľkosť pixelu je v tomto prípade 0.800 µm a rozsah ISO od 100 do 3200.
Druhý snímač je Omnivision OV8856 s rozlíšením 8 Mpx a ide o teleobjektív so dvojnásobným optickým zoomom. Fokálna clona je f/2.4 a veľkosť pixelu je 1.120 µm. Trojicu dopĺňa snímač Samsung S5K3L6 s rozlíšením 13 MPx. Veľkosť pixelov je 1.12μm a fokálna clona na úrovni f/2.4. Tento snímač má ultra širokouhlý objektív so záberom v rozsahu až 123 stupňov.
Xiaomi Mi 9 SE zvládne natáčať 4K videá pri 30 fps alebo aj spomalené video až vo frekvencii 960 fps.
Ukážka FullHD videa:
Čo sa týka aplikácie fotoaparátu, tá je už štandardná, akú od Xiaomi poznáme. Ponúka základné funkcie ako možnosť zmeny režimov, obsahuje portrétový režim, manuálny režim, Panorámu, nočný režim či spomalené video.
Používateľ môže využiť optický zoom alebo vlastnosti ultraširokouhlého snímača. Pri snímaní makro snímkov taktiež nie je potrebné meniť režim alebo nastavenia. Stačí priblížiť smartfón ku snímanému objektu a automatické zaostrovanie už urobí svoje.
Samozrejme nechýba podpora HDR snímania a o prisvetlenie sa postará dual LED blesk, ktorý je umiestnený pod trojicou kamier. Fotoaparát sme testovali v rôznych podmienkach. Za bežného denného svetla vytvára naozaj krásne zábery s veľmi dobrým dynamickým rozsahom. Farby fotografií sú živé, niekedy až príliš prikrášlené, no stačí vypnúť režim umelej inteligencie.
S ubúdajúcim svetlom sa kvalita fotografií zhoršuje. Nočné zábery sú menej kvalitné, výhodou je však aspoň Nočný režim, ktorý z fotoaparátu vytiahne maximum. Vďaka nočnému režimu sú nočné fotky ako tak použiteľné.
Poznámka redakcie: Fotografie v recenzii boli zmenšené, všetky fotky v originálnom rozlíšení si môžeš prehliadnuť na tomto odkaze.
Denné fotografie
Interiér
48 MPx fotografie
Viac 48 MPx fotografií v originálnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze.
Nočné fotografie
Makro
Vpredu je to selfie kamera vo výreze displeja. Ide o 20 MPx snímač SONY IMX576 Exmor RS. Fokálna clona je f/2.0 a veľkosť pixelu je 1.0 µm. Pri zachytávaní snímkov využíva selfie kamera prvky umelej inteligencie. Podľa prostredia, v ktorom sa fotografia vytvára, prispôsobí nastavenia, aby bol výsledok čo najlepší.
Samozrejme, nechýba podpora HDR a pri nízkom osvetlení využíva selfie kamera prisvetlenie jasom displeja. Už pri vytváraní selfie fotografie má používateľ možnosť využiť niektorý z filtrov a vytvoriť tak fotografiu podľa svojich predstáv. Predná kamera v Mi 9 SE má režim skrášlenia, v ktorom automaticky vylepší snímanú osobu.
Taktiež je k dispozícii funkcia skupinovej selfie. S prednou kamerou je možné zachytiť video v kodeku H.264 ale aj H.265. Frekvencia ukladania snímkov je 30 za sekundu pri videu 1080p a rovnako je to aj pri HD videu 720p.
Žiadne stereo repro ani jack
Aj keď sa v dolnej časti nachádzajú identické výrezy pripomínajúce výstup pre reproduktory, zvuk sa šíri iba z jedného z nich. Reproduktor je umiestnený vpravo od USB C konektora. Vľavo je otvor pre mikrofón. Druhý reproduktor a stereo zvuk chýba. Napriek tomu je kvalita zvuku na vysokej úrovni.
Hlasitosť je až prekvapujúca a ani pri najvyšších hodnotách nedochádza k rezonancii alebo iným nežiaducim efektom. Výšky sú čisté, basový efekt až prekvapivo kvalitný. V telefóne nenájdeš 3.5 mm konektor a na použitie slúchadiel budeš musieť použiť pribalené redukciu, alebo bezdrôtové rozhranie Bluetooth. Ten je vo verzii 5.0.
Konektivita
Keď už spomíname Bluetooth vo verzii 5.0, ten má prívlastok LE – low energy a teda nízku spotrebu. Okrem toho má SE vo výbave aj infraport a obľúbený modul NFC. Otestovali sme ho s podporovanou aplikáciou Google Pay. Platby prebiehali bez problémov bez nutnosti zadávania pin kódu na termináloch.
Čo sa týka navigácie, smartfón má širokospektrálnu podporu navigačných systémov A-GPS, GPS, Glonass, Galileo, Beidou. Rozhranie WiFi je možné používať v protokole 802.11a/b/g/n/ac. Telefón podporuje dual band WiFi, teda 2.4 GHz aj 5 GHz.
Mobilné siete v našej globálnej verzii telefónu sú dostupné v plnom rozsahu. Nechýba podpora LTE pásma B20 a preto nie je problém fungovať v LTE sieti všetkých slovenských mobilných operátorov. My sme v sieti oranžového operátora vykonali meranie dátového toku v LTE a 3G aj rýchlosť pripojenia cez WiFi.
Kompaktný smartfón s dobrou výbavou a cenou
Xiaomi Mi 9 SE je špecifický telefón pre špecifického zákazníka. K výbave vlajkovej lode mu niekoľko detailov chýba. Čo ho robí výnimočným sú jeho rozmery a hmotnosť. Vzhľadom na jeho rozmery je výbava Mi 9 SE až nadpriemerná. Ak hľadáš menší telefón s naozaj dobrou výbavou, Mi 9 SE je ideálnou voľbou.
Už pri prvom zazretí a uchopení telefónu je používateľovi jasné, že sa nejedná o lacnú čínsku hračku. Sklo a leštený kov dotvárajú pocit luxusu. Pomerne nízka cena, predovšetkým u globálnych predajcov, však nenasvedčuje tomu, že máš v ruke skutočný skvost. Ak zhrnieme všetky parametre, vzhľad a rozmery spolu s parádnou cenou, dovolíme si tvrdiť, že Mi 9 SE nemá na trhu konkurenciu.