Trend cenovo dostupných vlajkových modelov stále rastie a všimla si to aj spoločnosť Xiaomi. Dcérsky smartfón Pocophone F1 priniesol brutálny pomer cena/výkon a o čosi podobné sa teraz spoločnosť snaží aj o úroveň nižšie.
V kategórii vyššej strednej triedy smartfónov, ktoré majú skutočne paletu vlastností od vlajkových modelov, sa nestratí ani nový model Xiaomi Mi 9T. Ten sme takmer tri týždne naplno testovali a prinášame našu detailnú recenziu.
My sme ho kúpili tu
Zobraziť najlepšie ceny Xiaomi Mi 9T
Balenie ako nadštandard
Už obsah balenia predurčuje tento smartfón do o čosi vyššej kategórie. Elegantná tmavá krabička s vyobrazením zariadenia ponúka hneď na vrchu papierovú schránku s tvrdým a kvalitným plastovým obalom.
Je čierny a poskytuje presné výrezy na miestach, kde je to potrebné. Nejde teda o obyčajný silikón. Ďalej sa tu nachádzajú papierové manuály a tiež ihla pre vyberanie a vkladanie SIM karty. Pod týmto balíčkom príslušenstva sa ďalej nachádza samotný telefón prelepený ochrannou/reklamnou fóliou.
Pod ním sa nachádza nabíjací kábel, ktorý má USB typu C na jednej a štandardné USB typu A na druhej strane. Ide o štandardný Xiaomi kábel, ktorý nesklame. Koncovka nabíjačky ponúka klasické rozmery, avšak podporuje aj rýchle nabíjanie priamo v balení. To si zaslúži pochvalu.
Dizajn, ktorý ťa nebude nudiť
Model Mi 9T napriek svojej uhlopriečke ponúkne pomerne dobré rozmery na úrovni 156.7 x 74.3 x 8.8 mm. Váha sa aj kvôli vysokej kapacite batérie zastavila na hodnote 191 gramov. Vzhľadom na rozmery však ide o rozumné hodnoty a smartfón padne do ruky veľmi dobre.
Po stránke dizajnu ide o výnimočný kúsok. Zariadenie je síce klasickým sklo-kovovým „sendvičom“, avšak jeho zadná stena ponúka naozaj zaujímavú hru so svetlom. Chýba mu však certifikovaná vodotesnosť. Zadná stena je vo svojom vnútri (pod ochranným sklom) vzorovaná a ponúkne naozaj pekné odlesky najmä v červenom a modrom farebnom prevedení.
Vpredu zaujmú aj skutočne minimálne rámčeky. Vďaka tomu pôsobí telefón v ruke komfortne a vôbec by sme mu na pocit netipovali tak veľký displej ako obsahuje. Hoci ide o magnet na odtlačky prstov, pravidelnému čisteniu sa dá vyhnúť napríklad použitím obalu, ktorý je priamo v balení.
Rozloženie prvkov zariadenia
Prednú stranu pokrýva skutočne rozmerný AMOLED displej, ktorý však kompenzuje svoju veľkosť kompaktnými rámčekmi. Minimálna „brada“ pod displejom a tenké pásiky okolo displeja poukazujú na prepracovaný dizajn zo strany výrobcu.
Horná hrana je domovom vysúvacej motorizovanej prednej kamery, nachádza sa tu tiež sekundárny mikrofón a 3,5 mm audio konektor. Žiaľ, tentokrát sa tu nenachádza infračervený port, a tak si svoju domácu elektroniku týmto telefónom nemôžeš ovládať. Vďaka vysúvacej kamere je notifikačná LED dióda prítomná takisto v hornej hrane. Trochu nepraktické riešenie.
Na dolnej hrane sa nachádza hlasný (ale priemerný) reproduktor, konektor USB typu C pre nabíjanie alebo prepojenie s počítačom, primárny mikrofón (štandardnej kvality), a tiež zásuvka pre SIM kartu.
Na dolnej, hornej, ale aj ľavej hrane sa nachádzajú tiež plastové pásiky pre prechod signálu. Ľavá strana je okrem toho prázdna. Na pravej strane sa nachádza tlačidlo pre reguláciu hlasitosti a farebne odlíšené tlačidlo pre zapnutie a vypnutie zariadenia. Toto farebné odlíšenie je praktické a výrobcovi zaň patrí pochvala.
Aký by to bol smartfón bez prepracovanej zadnej steny. Tu sa nachádza hneď trojica zadných fotoaparátov, z ktorých jeden obopína jemný prstenec a nápis „48 MP“, čo značí jeho vysoké rozlíšenie. Vystupujú z tela len minimálne a priložený obal tento rozdiel dorovná. Celkovo dizajn ako taký je moderný a rozloženie prvkov je praktické.
Displej ako vo vlajkovej lodi
V tomto prípade sme si vyskúšali skutočne displej s parametrami vlajkovej lode. Smartfón ponúka 6,39″ AMOLED displej bez výrezu. Rozlíšenie je veľmi dobrých 2340 x 1080 pixelov (Full HD+), pomer strán je v tomto prípade na úrovni 19,5:9.
Zobrazovací panel ponúka pestré, ale nie presaturované farby (možnosť úpravy v nastaveniach), špičkové pozorovacie uhly a čiernu, ktorá je naozaj čiernou. Fanúšikovia tmavých tém nájdu čaro tohto displeja.
Jas, ako minimálny, tak aj maximálny je veľmi dobrý, na silnom slnečnom svetle pomáha aj softvér od Xiaomi. Za použitý panel, ktorý je mimochodom rovnaký ako na vlajkovom Mi 9T Pro, dostáva výrobca u nás pochvalu.
Moderný procesor vyššej strednej triedy
Hoci Pro verzia ponúkne v tomto prípade nekompromisný vlajkový „855“ procesor, základný model Mi 9T si bude musieť vystačiť „len“ s osemjadrovým procesorom Qualcomm Snapdragon 730. Ten je doplnený až o 6 GB RAM a grafický akcelerátor Adreno 618.
Pokiaľ ide o samotný výkon ako taký, smartfón jednoducho nezaváha. Áno, ide o plynulejšie reakcie ako v prípade procesoru „660“ použitom napríklad v cenovo dostupnejšom Redmi Note 7. Vo všeobecnosti sme však potrebu nutne vlajkového procesoru nespozorovali.
Jemným problémom môžu trpieť hráči skutočne náročných 3D hier, načítavanie a vysoké detaily dajú procesoru zabrať. Softvérové vylepšenia, použitá RAM a grafický akcelerátor sa však tejto situácii snažia pomáhať, koľko môžu. Náruživým hráčom by sme však odporúčali skôr kúpu vlajkovej výbavy o stupeň vyššie.
RAM prekvapí, SD karta sa nekoná
Zariadenie prichádza na trh v dvoch pamäťových verziách. K dispozícii je kombinácia 6 GB RAM + 64 GB interného úložiska, a tiež 6 GB RAM + 128 GB interného úložiska.
Drvivej väčšine používateľov by mala druhá spomínaná kombinácia bohato postačiť. Na druhej strane, ani nie je veľmi na výber, rozšírenie o microSD kartu v tomto prípade nie je k dispozícii. Slot, ktorý telefón obsahuje, je len na dvojicu SIM kariet (ide teda o DualSIM funkcionalitu).
Čítačka odtlačkov prstov. V displeji!
Ďalšou vlastnosťou, ktorú tento model prebral zo sveta vlajkoých lodí, je čítačka odtlačkov prstov. Tá je umiestnená na prednej strane, a to priamo pod displejom (konkrétne v spodnej časti displeja). Príslušné miesto, kde je čítačka umiestnená je vyznačené aj softvérovo.
Spoľahlivosť tejto čítačky novej generácie vôbec nie je zlá. Každopádne ide o optický senzor, a tak s vlhkými rukami pochodíte len veľmi ťažko. Takisto rýchlosť odomykania je dlhšia, ako v prípade štandardného senzoru. Ide však o modernú a populárnu vlastnosť, ktorú určite odporúčame vyskúšať. Predsa len, ide o budúcnosť, teda aktuálne – už o prítomnosť.
Plynulý Android 9.0 Pie
Smartfón prichádza so vstavaným operačným systémom Android vo svojej najnovšej verzii 9.0 Pie. Systém ako taký obsahuje aj júlovú bezpečnostnú aktualizáciu (augustová chýba), čo je dobrou správou aj vzhľadom k cene a cieľovke zariadenia.
Použitý procesor série „730“ je dostačujúci a pohodlne zvládne plynulý beh systému a aj jednoduchší multitasking. Vzhľadom na to, že ide o „Mi“ sériu, je pravdepodobné, že majitelia sa dočkajú aj aktualizácie na nadchádzajúci systém Android 10.
MIUI 10 s kopou funkcií
Spoločnosť Xiaomi avizovala už aj novú verziu nadstavby MIUI 11, napríklad pre svoj pripravovaný smartfón Mi MIX 4. Model Mi 9T však pochopiteľne prichádza s aktuálne najnovšou verziou tejto nadstavby, a teda MIUI 10. Samozrejme, ide o Global verziu MIUI nadstavby.
Pokiaľ ide o výhody AMOLED panelu, odporúčame vyskúšať tmavý režim systému, ktorý šetrí oči, batériu a ako bonus aj štýlovo vyzerá. Tmavá téma je taktiež dostupná vo vybraných predinštalovaných aplikáciách.
Procesor a softvérová nadstavba spolu vychádzajú veľmi dobre a po stránke optimalizácie teda môžeme výrobcu len pochváliť. MIUI je preplnené aj z pohľadu funkcií, o ktoré nebolo ukrátené ani Mi 9T. Zjednodušené ovládanie jednou rukou, možnosť prepnúť ovládanie na gestá, detailné nastavenia notifikácií, klonovanie aplikácií a mnoho, mnoho ďalšieho.
Motorizovaná predná kamera, 48 MPx vzadu
Koľko fotoaparátov ponúka tento smartfón? Celkovo ide o štyri senzory. Tri kúsky z nich sa nachádzajú na zadnej strane a ponúkajú skutočne výsledky hodné vlajkovej lode. Štvrtý senzor sa nachádza v útrobách zariadenia. Ide o motorizovanú prednú kameru, ktorá sa vysunie len vtedy, keď ju potrebuješ.
Zadnej strane dominuje 48 MPx senzor so svetelnosťou f/1.8. Nechýba dizajnové odlíšenie ďalších dvoch zadných senzorov. Tie ponúknu 13 MPx (f/2.4, širokouhlý senzor) a 8 MPx (f/2.4, 2x optický zoom). Video zadnou kamerou je možné natáčať až v rozlíšení 4K pri 30 fps. Zadnú stranu dopĺňa aj duálny LED blesk.
Predná kamera so svojim motorizovaným pohonom vychádza z hornej steny prakticky okamžite po spustení daného režimu. Ide o 20 MPx senzor so svetelnosťou f/2.2, ktorý ponúkne skutočne detailné a ostré zábery a tiež 1080p video pri 30 fps. Poteší HDR či farebné a zvukové efekty pri štarte kamery (je možné ich upraviť).
Kvalita fotografií skutočne prekvapí, a to doslova. Úroveň ostrosti, detailov, farebného spektra či „bokeh” efekt, s pokojným svedomím môžeme tvrdiť, že ide o vlajkovú fotografickú výbavu. Za denného svetla sú výsledky veľmi konkurencieschopné a výrobca nastavil pomyselnú latku vysoko.
Smartfón sa vďaka kombinácii svojich senzorov nenechá zahanbiť ani v horších svetelných podmienkach. Fotografie zachytia prítomné svetlo a vyťažia z neho maximum. K dispozícii je aj nočný režim, jeho využitie by bolo ešte efektívnejšie so statívom. Jednoducho spokojnosť.
V galérii vyššie je prinášame náhľad fotografií s denným osvetlením, fotografie vyhotovené za zhoršených svetelných podmienok, plnohodnotné 48 MPx fotografie, ale aj makro fotografie. Vzorky fotografií v galérií sú zmenšené pre potreby recenzie. Originál v plnom rozlíšení je k dispozícii na nasledujúcom odkaze.
Testovacie FullHD video:
Nechýba NFC ani 3,5 mm audio konektor
Nie, nejde o vlajkový telefón, a aj napriek tomu sú tu prvky, ktoré na dnešných vlajkových smartfónoch hľadáme márne. Áno, narážame na 3,5 mm audio konektor, teda konektor, ktorý ocení každý pravý „audiofil“.
Z ďalšej výbavy nechýba Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 LE (obsahuje aj aptX), GPS, GLONASS, GALILEO, poteší aj vstavané FM rádio či USB typu C s podporou USB On-The-Go funkcionality. Skvelou správou je prítomné NFC, na svoje si tak prídu aj fanúšikovia bezkontaktných platieb cez Google Pay. Za túto funkciu patrí čínskemu výrobcovi ďalšia pochvala.
Dnes už štandardných 4000 mAh
Niežeby sme boli nespokojní s kapacitou batérie, to nie. 4000 mAh je skutočne dostatočných a vo vybraných triedach zariadení ide o nadpriemernú hodnotu. Avšak ak sa pozrieme na aktuálne vlajkové smartfóny, tie už ponúkajú aj vyššiu hodnotu a nejaké tie „mAh” navyše by isto potešili.
Výdrž na jedno nabitie je však veľmi dobrá, smartfón zvládne plnohodnotný pracovný deň, a ak ho trochu pošetríš (napríklad tmavými témami na AMOLED displeji alebo využívaním energeticky menej náročných aplikácií), dvojdňová výdrž vôbec nie je nereálna.
Vo výbave smartfónu nechýba 18 W rýchle nabíjanie (rýchla nabíjačka, ako bolo spomenuté vyššie, sa nachádza priamo v balení). Čo však chýba je bezdrôtové nabíjanie. To ponúkne napríklad vlajkový model Mi 9.
Záverečné hodnotenie: Je pre každého?
Model Xiaomi Mi 9T nie je pre každého. Hoci by sa to na prvý pohľad mohlo zdať. Je však drahší ako cenovo dostupné Redmi kúsky, no lacnejší, ako akýkoľvek vlajkový smartfón. Tvorí tak pomyselnú „ideálnu“ vyššiu strednú triedu pre širokú skupinu používateľov.
Plusom je zaujímavý dizajn, rýchle nabíjanie, NFC funkcionalita a prevedenie zariadenia vrátane vysúvacej motorizovanej prednej kamery. Tá je v danej cenovej kategórii stále pomerne unikát. Naopak chýba certifikovaná vodeodolnosť zariadenia.
My sme ho kúpili tu
Zobraziť najlepšie ceny Xiaomi Mi 9T
Xiaomi však znova vytvorilo vysoko kvalitný smartfón za dostupnú cenu, za čo im patrí veľký palec hore. My nemôžeme povedať nič iné, ako odporučiť Xiaomi Mi 9T každému, kto chce kvalitný smartfón, no nechce utrácať zbytočne veľa peňazí.