Oblasť IoT (Internet of Things) sa v poslednom čase dostáva do popredia. Do IoT patria rôzne smart zariadenia, ktoré nám uľahčujú každodenný život. Výrobcovia sa preto snažia ponúknuť čo najlepšie riešenie. S jedným takým prišla aj čínska spoločnosť Xiaomi, ktorá predstavila kompletnú IoT platformu s názvom Xiaomi Vela.
Cieľom Xiaomi Vela je zjednotiť fragmentovaný segment IoT
Novinka bola predstavená 5. novembra 2020 na konferencii MIDC 2020 v Číne. Hlavným cieľom platformy je zoskupenie všetkých zariadení pod jednu platformu, pretože momentálne je IoT trh značne fragmentovaný a nekonzistentný. Všetky technológie by tak mali byť pekne pod jednou strechou.
Spoločnosť plánuje spolupracovať s vývojármi ostatných platforiem, aby boli aj tieto zariadenia integrované pod jednou strechou a aby všetko bezproblémovo fungovalo.
Riaditeľ platformy IoT od Xiaomi, Fan Dian, povedal, že slovo Vela je v latinčine plachetnica. Nová platforma má teda byť akousi plachetnicou, ktorá bude združovať všetky IoT zariadenia.
V budúcnosti príde podpora nositeľného príslušenstva a smart home zariadení
Plány sú naozaj veľké. Xiaomi Vela by sa v budúcnosti mala rozrásť aj o podporu smart hodiniek, fitnes náramkov, smart reproduktorov, kamier a iných smart home zariadení a senzorov.
Ako Xiaomi Vela funguje a čo to vlastne je?
Ide o softvérovú platformu IoT, ktorá je založená na open source operačnom systéme s názvom NuttX a skladá sa z troch častí:
- Spodná vrstva – jadro NuttX
- Nástroje pre vývojárov
- Horná vrstva – aplikačný framework Vela
Jadro NuttX vykonáva základné plánovanie úloh, komunikáciu medzi platformami, pracuje so súborovým systémom a základnými funkciami operačného systému. Obsahuje potrebné ovládače, zásobníky protokolu TCP / IP, komponent správy napájania a ďalšie.
Aplikačný framework Vela má dve vrstvy. Vrchná vrstva sa líši v závislosti od platformy IoT. Spodná vrstva obsahuje systémové služby vrátane používateľského rozhrania a lokálneho úložiska.
Ucelená platforma
Xiaomi Vela je platforma schopná bežať na rôznych čipových platformách, na ktorých sú postavené zariadenia IoT. Môže tak zjednotiť hardvérové, softvérové a komunikačné protokoly. Výsledkom by mala byť podpora čo najviac zariadení, o čo vlastne v systéme IoT ide.