Smart domácnosť je stále viac skloňovaným pojmom. Množstvo výrobcov sa snaží ponúknuť čo najlepšie riešenia vzájomnej komunikácie medzi jednotlivými zariadeniami. Aby vedeli navzájom bezdrôtovo komunikovať, potrebujú protokol, akým je napríklad Zigbee.
Čo je to Zigbee a načo slúži?
Zigbee je v skratke protokol, ktorý slúži na bezdrôtovú komunikáciu medzi zariadeniami. Popísaný je v štandarde IEEE 802.15.4 a pracuje v nelicencovaných pásmach 868 MHz, 902–928 MHz a 2,4 GHz. Patrí medzi siete PAN (Personal Area Network), podobne ako veľmi známa technológia Bluetooth.
Ide o otvorený štandard, ktorý je zameraný na nízko-energetickú a nízkonákladovú komunikáciu. Na jeho vývoji sa v súčasnosti podieľa niekoľko stoviek svetovo známych firiem, akými sú napríklad Philips, Siemens, Motorola, Samsung, Amazon, Bosch alebo aj Xiaomi.
V roku 2002 bola založená aliancia s názvom Zigbee Alliance, ktorá zoskupuje tieto spoločnosti.
Medzi hlavné výhody Zigbee patrí spoľahlivosť, nenáročnosť a nízka spotreba energie. Keďže protokol je zameraný na nízku spotrebu, prenosová vzdialenosť je obmedzená na približne 10 – 100 metrov, v závislosti od prostredia.
Zigbee sieť je zabezpečená 128-bitovým, symetrickým šifrovacím kľúčom, a tak sa o bezpečnosť nemusíš obávať.
Každé Zigbee zariadenie dokáže odosielať a prijímať dáta od iných Zigbee zariadení, keďže používajú rovnaký komunikačný štandard. Aktuálna verzia Zigbee je 3.0, ktorá je spätne kompatibilná aj so staršími verziami.
Čo je to mesh-network?
Niektoré Zigbee zariadenia dokážu dáta kopírovať a preposlať ich ďalšiemu zariadeniu. Takéto zariadenia vytvárajú tzv. mesh sieť a fungujú podobne ako napríklad rozširovač WiFi signálu.
Ako sme uviedli v úvode, Zigbee sieť je nízkoenergetická, a tak nie je možné medzi sebou prepojiť zariadenia na väčšie vzdialenosti. Práve tento problém riešia smerovače. Signál sa tak dostane postupne cez viacero zariadení na väčšiu vzdialenosť.
Čím viac takýchto uzlov sa nachádza v Zigbee sieti, tým je stabilnejšia. Ak niektoré zariadenie prestane fungovať a tým pádom ďalej nešíri signál, dokáže ho nahradiť iné. Eliminujú sa tak možné výpadky siete.
Základom celej takejto siete je centrálna jednotka (gateway alebo hub), ku ktorej sa pripájajú ostatné zariadenia. Tá riadi celú sieť. Samotná technológia umožňuje pridať do jednej siete až 65 000 zariadení.
Typy zariadení v Zigbee sieti
V Zigbee sieti rozoznávame 3 typy zariadení. Hlavnou je spomínaná centrálna jednotka, ktorá riadi celú sieť. Najznámejšími centrálnymi jednotkami sú Amazon Echo, Samsung SmartThings Hub, Apple HomePod, Google Home Hub alebo Athom Homey.
Centrálna jednotka sa pripája k domácemu routeru, aby získala prístup na internet. Niektoré centrálne jednotky podporujú aj iné protokoly okrem Zigbee. Hlavným konkurentom Zigbee je technológia Z-Wave.
Druhým typom zariadenia je Zigbee smerovač (alebo opakovač). Ide o zariadenia, ktoré dokážu preposielať dáta ďalším zariadeniam. Môžu slúžiť aj ako koncové zariadenia.
Posledným typom sú koncové zariadenia. Ide o klasické zariadenia smart domácnosti, akými sú rôzne senzory alebo spínače. Koncové zariadenia nedokážu preposielať ďalej dáta, tak ako smerovače. To im umožňuje, aby išli do tzv. spánkového módu, keď sú nečinné a tak šetria energiu alebo batériu.
Cieľom Zigbee 3.0 bolo docieliť to, aby vedeli medzi sebou komunikovať zariadenia od rôznych výrobcov. Napriek tejto snahe to nie je celkom jednoduché a nie všetky zariadenia, ktoré využívajú Zigbee, môžeš spolu použiť.
Pred začiatkom budovania inteligentnej domácnosti odporúčame dobre zvážiť výber centrálnej jednotky a skontrolovať si kompatibilitu zariadení s konkrétnou centrálnou jednotkou.
Inteligentná domácnosť so Zigbee a zariadeniami od Xiaomi
Xiaomi nie je žiadnym nováčikom vo svete smart home a protokolu Zigbee. Najnovšia verzia centrálnej jednotky Xiaomi Mijia Smart Gateway podporuje 3 hlavné bezdrôtové protokoly potrebné pre budovanie inteligentnej domácnosti: WiFi 4, Zigbee 3.0 a Bluetooth 5.0.
Xiaomi Mijia Smart Gateway Zigbee 3.0
Pri doprave EU Priority Line neplatíš žiadne poplatky navyše.
Odporúčame zvoliť dopravu EU Priority Line, pri ktorej nebudeš doplácať nič navyše. Colné poplatky a prípadné DPH za teba vybaví priamo predajca. Dopravu je možné zvoliť až v košíku, po zadaní doručovacej adresy. Doručenie pri EU Priority Line väčšinou trvá približne 15 dní, môže však aj dlhšie.
Expresné doručenie z českého skladu bez cla a DPH.
Tento produkt ti bude doručený expresne z lokálneho českého skladu. Dodanie z Česka väčšinou trvá 7-10 dní a doručuje kuriér. Pri dodaní už neplatíš žiadne poplatky navyše, žiadne clo ani DPH.
Na rozdiel od staršej centrálnej jednotky Mijia, novšia verzia nejde priamo do elektrickej zásuvky, nemá osvetlenie ani reproduktor.
Nájdeš tu ale podporu Bluetooth Mesh Networking a aplikácie Apple HomeKit. K tejto bráne je možné pripojiť 32 rôznych zariadení a jej cena je veľmi nízka. Pohybuje sa okolo 20 €.
Centrálna jednotka Xiaomi Mijia Smart Gateway má veľmi minimalistický dizajn. Má výšku 25 mm a priemer 90 mm. Na jej vrchnej strane sa nachádza logo Mijia. Ďalej tu nájdeš už len napájací micro-USB port, malú LED diódu a tlačidlo pre manuálne párovanie a resetovanie.
Xiaomi Mijia Smart Gateway a jej využitie
Aj keď táto centrálna jednotka podporuje aj HomeKit, odporúčame ju používať s klasickou Mi Home aplikáciou od Xiaomi.
Keďže je určená pre čínsky trh, v aplikácii Mi Home je potrebné nastaviť región na Mainland China. Bez toho nie je možné centrálnu jednotku pridať do aplikácie.
Párovanie s aplikáciou je jednoduché a po dokončení tohto procesu je centrálna jednotka pripravená na použitie a pridanie ďalších zariadení.
Všetky Xiaomi Zigbee zariadenia
Ak to myslíš s inteligentnou domácnosťou vážne, určite budeš potrebovať niekoľko senzorov. Tieto zariadenia jednoducho zbierajú signály z prostredia, do ktorého sú určené a následne odošlú informáciu centrálnej jednotke.
V centrálnej jednotke si následne môžeš nastaviť, aká akcia sa má vykonať po tom, ako dostane signál od senzoru. Ide napríklad o zapnutie či vypnutie svetla, termostatu, nahrávanie videa pomocou kamery či zatiahnutie závesov alebo zapnutie čističky vzduchu.
Logika systému je tak jednoduchá – senzor zaznamená podnet, na ktorý je určený a následne sa vykoná akcia, ktorá je nastavená prostredníctvom aplikácie Mi Home. Ak sa rozhodneš použiť Apple HomeKit, k dispozícii sú všetky zariadenia, ktoré máš spárované s touto aplikáciou.
Podporované Zigbee zariadenia od Xiaomi
K centrálnej jednotke Xiaomi Mijia Smart Gateway je možné pripojiť všetky Xiaomi Mijia zariadenia, ktoré podporujú protokol Zigbee a taktiež zariadenia od značky Aqara, ktorá tiež patrí do ekosystému Xiaomi.
Konkrétne ide o nasledovné:
Tlačidlá a spínače
- Mi Wireless Switch
- Aqara Wall switch
- Aqara/Opple Scene Switch
- Aqara Wireless remote switch
- Aqara Wireless remote switch D1
- Aqara Wall switch D1
- Aqara Mini Switch
- Aqara Wireless Relay Controller
Senzory
- Mi Motion Sensor
- Mi Door and Window Sensor
- Mi Temperature and Humidity Sensor
- Mi Light Detection Sensor
- Aqara Motion Sensor
- Aqara Door and Window Sensor
- Aqara Temperature and Humidity Sensor
- Mi Smart Smoke Detector
- Aqara Water Leak Sensor
- Mi smart Natural Gas Detector
- Aqara Vibration Sensor
Smart zásuvky
- Mi Smart Plug
- Aqara Wall Outlet
Osvetlenie
- Ikea E14 White Spectrum
- Ikea GU10 White Spectrum
- Ikea E27 White Spectrum Opal
- Ikea E27 White Spectrum Clear
- Ikea E27 Warm White
- Ikea E14 Warm White
- Ikea GU10 Warm White
- Aqara/Opple MX960 Ceiling light
- Aqara/Opple MX650 Ceiling light
- Aqara/Opple MX480 Ceiling light
- Aqara Tunable White Bulb
Rôzne
- Mi Cube
- Aqara Cube
- Aqara Curtain Controller
- Aqara Roller Shade Controller
- Aqara Door Lock S2 / Pro
Nezabúdaj, že toto sú len Zigbee zariadenia. Xiaomi Mijia Smart Gateway slúži aj na prepojenie zariadení, ktoré podporujú Bluetooth alebo WiFi. V aplikácii Mi Home tak budeš vidieť nielen Zigbee zariadenia, ale aj všetky ostatné.
Postupne budú na zoznam pribúdať všetky Aqara zariadenia, ktoré podporujú Zigbee. Možností je tu skutočne veľa, a tak automatizovanie domácnosti nemusí byť drahé ani náročné.
Dobrý deň.
Nemáte náhodou skúsenosť s repracikom Redmi Xiaoai speaker? Mal by slúžiť ako Mesh bluetooth gateway, ale so žiadnymi z mesh bluetooth zariadení (u mňa bodovky) sa nedokáže sparovať, vôbec ich neregistruje. Pritom mám mijia smart gateway zigbee 3.0 a tá zariadenia nájde…
Nie bohužiaľ, tieto čínske verzie reproduktorov sme ešte neskúšali.