Spoločnosť Xiaomi ponúka v rámci svojej dcérskej značky Redmi cenovo dostupné a veľmi dobre vybavené smartfóny. Dôkazom je aj nový smartfón Redmi Note 9 Pro, ktorý si dnes spoločne predstavíme. Nový model bude chcieť určite nadviazať na úspechy svojho predchodcu s označením Redmi Note 8 Pro.
Séria Redmi Note už od svojho začiatku ponúka rozumný pomer ceny a výkonu, pričom výnimkou nie je ani Note 9 Pro. Okrem veľkej batérie, výkonného procesoru Snapdragon a štvorice zadných fotoaparátov ponúka aj veľmi lákavú cenu.
Kde zakúpiť?
Ak uvažuješ o zakúpení smartfónu s označením Redmi Note 9 Pro, odporúčame ti predajcu Edwaybuy.com. Na testovanie sme si objednali verziu Interstellar Grey (6 GB RAM + 64 GB) z EU skladu a produkt nám bol doručený expresne rýchlo. Dodanie zabralo len 6 dní.
Redmi Note 9 Pro s expresným doručením
Balenie: Nechýba púzdro
Smartfón Redmi Note 9 Pro dorazí v krabičke štandardných rozmerov, ktorá je veľmi podobná obdobným modelom, ako napr. Note 9S. Biela krabička obsahuje názov smartfónu a aj jeho vyobrazenie vo viacerých farebných verziách.
Po otvorení krabičky sa nachádza na samom vrchu papierová obálka. V nej nájdeme príslušenstvo v podobe ihly pre vysunutie zásuvky na SIM kartu, nechýbajú papierové manuály, ale aj praktické silikónové puzdro vyhotovené v zadymenej šedej farbe. Puzdro obsahuje potrebné výrezy vrátane toho pre netradične umiestnenú čítačku odtlačkov prstov.
Nižšie sa nachádza samotný smartfón prelepený ochrannou fóliou. Pod ním je k dispozícii nabíjací kábel s modernou a univerzálnou koncovkou USB typu C. Priamo v balení sa nachádza takisto aj koncovka rýchlej káblovej nabíjačky. Tá obsahuje lokálny európsky adaptér a ponúkne výkon na úrovni až 33W.
Rozloženie prvkov zariadenia
Model s označením Redmi Note 9 Pro je rozmernejší, a to najmä kvôli veľkej uhlopriečke displeja. Jeho rozmery sa zastavili na hodnote 165,8 x 76,7 x 8,8 mm, pričom hmotnosť tohto zariadenia činí následne 209 gramov. Za vyššiu hodnotu môže v tomto prípade aj vysoká kapacita akumulátora.
Predná strana obsahuje práve spomínaný rozmerný až 6,67″ IPS displej, ktorého súčasťou je aj moderný priestrel v hornej časti. Ten obsahuje objektív prednej kamery, no samotný rozmer tohto prvku nepresahuje ani 1 centimeter a nepôsobí príliš rušivo.
Nad displejom sa nachádza reproduktor určený pre telefonovanie, ktorý navyše jemne dotvára aj stereo efekt pri prehrávaní hudby či videa. Nejde však o plnohodnotnú stereo sústavu reproduktorov. V tejto časti sa nachádza aj skupina potrebných senzorov, napríklad pre nastavenie jasu.
Spodná časť displeja je nevyužitá a tvorí len akúsi pomyselnú bradu smartfónu. Displej je pokrytý aj ochrannou fóliou, ktorú nainštaloval priamo výrobca už od výroby. Rámčeky okolo displeja sú oproti vlajkovým smartfónom hrubšie, no nejde vyslovene o negatívum.
Horná hrana smartfónu je už tradične pri sérii Redmi Note domovom infračerveného senzoru. Ten poslúži na diaľkové ovládanie domácej elektroniky a je doplnený aj o príslušný softvér. V tejto časti smartfónu sa nachádza aj sekundárny mikrofón, ktorý môžeš využiť napríklad na nerušené natáčanie videa.
Spodná hrana je už o čosi zaujímavejšia. Obsahuje hlasný reproduktor, ktorý je však priemernej kvality, no je dostatočne hlasný najmä na zvonenie prichádzajúceho hovoru.
Nechýba konektor USB typu C pre nabíjanie, primárny mikrofón určený pre telefonovanie, ale aj štandardný 3,5 mm audio konektor, ktorý poteší najmä fanúšikov pripojenia káblových slúchadiel.
Až štvorica zadných fotoaparátov
Ľavá bočná hrana je úplne prázdna, obsahuje len zásuvku pre vloženie dvojice NanoSIM kariet (DualSIM) alebo tiež pamäťovej karty microSDXC, ktorá rozšíri interné úložisko (dedikovaný slot).
Pravá bočná hrana je domovom tlačidiel pre ovládanie hlasitosti, ale obsahuje aj široké tlačidlo pre zapnutie resp. vypnutie zariadenia. Toto tlačidlo je netradične tvarované pozdĺžne najmä z dôvodu, že obsahuje aj integrovanú čítačku odtlačkov prstov. Ide o jemne zapustený a dobre nahmatateľný prvok.
Zadná strana obsahuje vo svojej hornej polovici modul so štyrmi zadnými fotoaparátmi. Tie pomerne výrazne vystupujú z tela zariadenia a dvojica z nich obsahuje aj chrómovú obruč. Pod týmto modulom sa nachádza aj LED blesk a informácia o 64 MPx rozlíšení hlavného fotoaparátu.
Farebné spracovanie zadnej steny je gradientné, ide o tvrdené sklo a farba mení svoj tón najmä podľa uhla dopadajúceho svetlá, čo platí aj v prípade našej šedej resp. sivej farebnej verzie. Nižšie sa nachádzajú už len povinné informácie o recyklácii a logo výrobcu, značky Redmi.
Displej: 6,67” IPS
Telefón obsahuje veľký až 6,67″ displej, ktorý ponúkne technológiu IPS LCD a 16 miliónov farieb. Ponúkne rozlíšenie na úrovni Full HD+ (2040 x 1080 pixelov) a pomer strán 20:9.
Tieto vlastnosti činia celkovú jemnosť 395 ppi. Panel je tiež pokrytý ochranným sklom Corning Gorilla Glass 5.
Pochopiteľne, tento panel neponúkne kvality vlajkových AMOLED panelov, no v danej cenovej kategórií ide o veľmi podarený panel a rozhodne sa jedná o jeden z najkvalitnejších IPS panelov na trhu.
Minimálny jas je v poriadku aj pri úplnej tme, nechýba možnosť korekcie farieb v nastaveniach, ale aj nočný režim, ktorý šetrí oči filtrom modrého svetla.
Na priamom slnečnom svetle by sme si priali ešte o čosi vyšší jas, nejde však o žiadnu katastrofu a informácie sú dobre čitateľné.
Pozorovacie uhly tohto displeja sú výborné a nezaznamenali sme problémy ani pri jeho odozve. Panel pokrýva navyše takmer až 86% prednej steny.
Výkon: Za Snapdragon sa nemusí hanbiť
Po stránke výkonu je k dispozícii osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 720G, ktorý je vyrobený 8nm technológiou.
Zloženie jadier tohto procesoru je nasledovné: 2 x 2,3 GHz Kryo 465 Gold + 6 x 1,8 GHz Kryo 465 Silver. Samotný procesor je ešte doplnený aj o grafický akcelerátor Adreno 618.
Pri bežnom používaní sme nezaznamenali žiadne problémy s výkonom, smartfón zvládal pokročilý multitasking, väčšie množstvo spustených aplikácií a problémy nenastali ani pri graficky menej náročných herných tituloch.
Vďačiť môžeme aj pomerne vysokej kapacite pamäte RAM, o ktorej si povieme viac v nadchádzajúcej kapitole.
Faktom ostáva, že výkon smartfónu je v danej cenovej kategórii absolútne v poriadku a je dokonca vyšší ako v prípade predchodcu s označením Redmi Note 8 Pro, ktorý však obsahoval procesor od spoločnosti MediaTek.
Novinka ponúkne Snapdragon zo siedmeho radu, za ktorý sa rozhodne nemusí hanbiť. V porovnaní výkonnosti ti môžu pomôcť AnTuTu benchmark testy, ktoré prinášame na fotografiách.
Pamäť: Čím viac, tým lepšie
Model Redmi Note 9 Pro sa na našom, ale aj na ostatných medzinárodných trhoch, predáva vo viacerých konfiguráciách. K dispozícii je základná verzia 6 GB RAM + 64 GB UFS 2.1 interného úložiska, ale aj vybavenejšia verzia, ktorá ponúka 6 GB RAM + 128 GB UFS 2.1 úložiska.
Ide o pomerne rýchle úložisko, ktoré však v prípade potreby môžeš rozšíriť o pamäťovú kartu microSDXC. Telefón obsahuje dedikovaný, t.j. samostatný slot na pamäťovú kartu. V tomto prípade teda môžeš používať dve SIM karty a k tomu ešte aj navyše kartu pamäťovú.
Po prvom zapnutí a prvotnom nainštalovaní niekoľkých desiatok aplikácií nám smartfón ukázal niečo viac ako 43 GB voľného úložiska z celkovej kapacity 64 GB. Systém Android a grafická nadstavba si následne ukrojili približne 15,5 GB priestoru. Ak ti teda finančné možnosti dovoľujú kúpu vyššej verzie, neváhaj a siahni po 128 GB verzii.
Snímač odtlačkov prstov naboku
Smartfón obsahuje čítačku odtlačkov prstov netradične umiestnenú na pravej bočnej strane zariadenia. Je umiestnená vhodne, je zapustená jemne do tela zariadenia a takisto plní aj funkciu tlačidla pre zapnutie alebo vypnutie zariadenia.
Kvalitný senzor čítačky reaguje veľmi svižne a je porovnateľne rýchly ako štandardný snímač umiestnený na zadnej strane. Navyše ide o pozdĺžne umiestnený senzor a jeho dobrá reakcia záleží aj od vhodného uchopenia zariadenia. Ide o väčší smartfón a teda najmä menšie ruky môžu mať miestami problém s nahmataním samotnej čítačky.
Na druhej strane tento senzor mal spoľahlivé reakcie aj pri jemnej mastnote alebo vlhkosti na prstoch. To nedokážu najmä moderné senzory umiestnené pod povrchom displeja. Za spracovanie senzoru a jeho umiestnenie si výrobca rozhodne zaslúži pochvalu.
Android + MIUI
Po stránke softvéru je k dispozícii operačný systém Android vo verzii 10 (QKQ1.191215.002). K dispozícii je aj bezpečnostná aktualizácia, ktorá obsahuje bezpečnostné balíčky priamo od spoločnosti Google. Táto aktualizácia je k dátumu 01.06.2020, za čo si výrobca rozhodne zaslúži pochvalu.
Operačný systém je tiež doplnený o známu mohutnú grafickú nadstavbu vo verzii MIUI 11, konkrétne ide o verziu s označením MIUI Global 11.0.4.0 Stabilná verzia (QJZMIXM).
Nadstavba ponúkne štandardné prvky vrátane integrovaných služieb Google Mobile Services, tmavého režimu, aktualizovaného fontu písma, ale nechýba ani funkcia digitálnej rovnováhy a monitoring používania smartfónu.
Pri používaní zariadenia sme nezaznamenali softvérové nedostatky. Telefón reagoval rýchlo, plynulo a to najmä vďaka dobrej optimalizácii samotného softvéru, ale aj hardvéru a dostatočnej kapacite pamäte RAM, ktorá v našom prípade činí 6 GB.
Fotoaparát: Až 64 MPx
Model Redmi Note 9 Pro ponúkne vo svojej výbave hneď štyri zadné fotoaparáty umiestnené v jednom spoločnom module, ktorý vystupuje z tela smartfónu. Hlavný senzor má 64 MPx (f/1.9), ktorý je doplnený aj o trojicu ďalších fotoaparátov.
Menovite ide o 8 MPx (f/2.2) ultra-širokouhlý senzor, s ktorým sme boli nadmieru spokojní, nechýba ani až 5 MPx (f/2.4) makro objektív s funkciou Autofocus, ale aj 2 MPx (f/2.4) hĺbkový senzor, ktorý má na starosti najmä efektné rozmazanie pozadia. Pod modulom zadných fotoaparátov sa nachádza LED blesk.
Nechýbajú funkcie ako HDR či panoráma, ultra-spomalené 720p video (960 fps) a ďalšie. Zadný fotoaparát dokáže nahrávať video v rozlíšení 4K (30 fps). Predná kamera ponúkne rozlíšenie 16 MPx (f/2.5), je umiestnená v priestrele v hornej časti displeja a ponúkne natáčanie 1080p videa (30/120 fps).
Originálne fotky v plnom rozlíšení sú k dispozícii na nasledujúcom odkaze.
Fotografické vlastnosti za denného svetla boli vzhľadom k cene na dobrej úrovni. Zaujali nás najmä výsledky ultra-širokouhlého fotoaparátu, ktoré ponúkli dostatočnú mieru detailov a nezaznamenali sme ani nadmerné skreslenie obrazu.
S úbytkom svetla však v tomto prípade klesala aj kvalita snímky, čo sa odzrkadlilo na fotografiách v interiéri, ale aj v nočných či večerných záberoch. Tie nie je možné ani porovnávať s kvalitou vlajkových modelov. Fotoaparát tak rozhodne má isté kompromisy.
Konektivita
V rámci konektivity je k dispozícii 4G (LTE-A) pripojenie na kanáloch 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40 a 41. Nechýba duálne Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac s podporou technológie Wi-Fi Direct či Bluetooth 5.0 LE s podporou A2DP.
Fanúšikov športových aktivít poteší GPS konektivita, integrovaná je aj technológia A-GPS, GLONASS, GALILEO či BDS. S pripojením sme nezaznamenali problémy, bolo rýchle, v priebehu niekoľkých sekúnd. Po stránke spoľahlivosti takisto nebol problém s prípadnou odchýlkou, ktorá sa rádovo pohybovala v horizonte len niekoľkých metrov.
K dispozícii je tiež čip NFC pre realizáciu bezkontaktných platieb napríklad prostredníctvom služby Google Pay. Platby sme otestovali aj s našou platobnou kartou a fungovali bez problémov.
Poteší infračervený senzor pre ovládanie domácej elektroniky, ale aj FM rádio s funkciou nahrávania. Pre nabíjanie je určený konektor USB typu C s podporou funkcie USB OTG, fanúšikov klasických káblových slúchadiel takisto poteší 3,5 mm audio konektor.
Batéria: 5020 mAh
Model Redmi Note 9 Pro obsahuje v útrobách akumulátor z nadštandardnou vysokou kapacitou na úrovni 5020 mAh. Okrem vysokej kapacity je k dispozícii aj podpora rýchleho 30W káblového nabíjania. Podpora navyše prichádza priamo v balení vďaka 33W lokálnemu adaptéru.
Telefón sa vďaka úspornému procesoru uchádza o jeden z najlepších modelov po stránke výdrže batérie na jedno nabitie. Pri štandardnom využití sme nemali žiadny problém s dosiahnutím takmer dvojdňovej výdrže, a to pri čase zapnutého displeja na úrovni 5 – 7 hodín.
Štandardné využitie v našom prípade zahŕňalo aktívne využívanie sociálnych sietí, pravidelné fotografovanie alebo natáčanie videí, nechýbalo hodinové telefonovanie, hodinové sledovanie Full HD videí, ale aj príležitostné hranie mobilných hier. Za použitý akumulátor a výslednú výdrž na jedno nabitie si výrobca rozhodne zaslúži pochvalu.
Záverečné hodnotenie: Najlepší smartfón strednej triedy
To, čo sa zdalo nemožné, sa stáva skutočnosťou. Redmi Note 9 Pro je najlepším smartfónom strednej triedy, ktorý vo svojej cenovej kategórii ponúka výbavu aj o niekoľko desiatok eur drahších smartfónov.
Hlavnou výhodou tohto zariadenia je veľmi dobrá výdrž na jedno nabitie, kvalitný a overený fotoaparát, ale aj veľký IPS displej či NFC konektivita, a to všetko za extrémne dostupnú predajnú cenu či už z dovozu, ale aj v rámci oficiálnej distribúcie.
Redmi Note 9 Pro Global
Expresné doručenie z poľského skladu bez cla a DPH.
Tento produkt ti bude doručený expresne z lokálneho poľského skladu. Dodanie z Poľska väčšinou trvá 7-10 dní a doručuje kuriér. Pri dodaní už neplatíš žiadne poplatky navyše, žiadne clo ani DPH.
Expresné doručenie z poľského skladu bez cla a DPH.
Tento produkt ti bude doručený expresne z lokálneho poľského skladu. Dodanie z Poľska väčšinou trvá 7-10 dní a doručuje kuriér. Pri dodaní už neplatíš žiadne poplatky navyše, žiadne clo ani DPH.
Kúpu tohto zariadenia ti rozhodne odporúčame. Navyše, ak chceš nakúpiť ešte lacnejšie, neváhaj a použi jeden z našich zľavových kupónov.
Pri tejto cene som neodolal a kúpil. Toto je už asi 10ty fón, čo som kúpil cez tento web a vždy všetko v poriadku. Ďakujem, ďakujem, ďakujem…