Recenziu smartfónu Xiaomi Mi 9T sme už na našom webe publikovali. Išlo o odľahčený model s výbornou cenou, avšak teraz sa bližšie pozrieme na „Pro” verziu tohto zariadenia pod názvom Xiaomi Mi 9T Pro.
Ide totiž o veľmi podobný smartfón po stránke dizajnu avšak s veľkým výkonnostným rozdielom. Vo svojom tele skrýva plnohodnotný vlajkový procesor Qualcomm Snapdragon 855.
Najlepšie kupóny tu
Chcem zľavu na Xiaomi Mi 9T Pro
Balenie neprekvapí – je totožné
Smartfón prichádza v elegantnej čiernej krabičke, ktorá obsahuje obrázok s názvom modelu. Na vrchu sa nachádza tentokrát čierna papierová obálka, ktorá obsahuje (podobne ako pri Mi 9T) kvalitné plastové púzdro s potrebnými výrezmi pre smartfón.
Nachádza sa tu tiež skupina jednoduchých manuálov, ale aj ihla na vysunutie zásuvky pre dvojicu SIM kariet (microSD kartu v tomto prípade nie je možné využiť).
Pod spomínanou obálkou sa nachádza samotný sklo-kovový smartfón prelepený ochrannou fóliou. Pod ním sa nachádza ešte kábel na nabíjanie s koncovkou USB typu C a lokálna koncovka nabíjačky.
Nabíjačka v balení má výkon 18 W. Smartfón však podporuje až 27W rýchle nabíjanie, konkrétne v štandarde Quick Charge 4+, za čo si výrobca rozhodne zaslúži pochvalu. K využitiu tohto nabíjania si však budeš musieť dokúpiť príslušnú nabíjačku.
Dizajn Mi 9T, výbava Pro
Zariadenie Mi 9T Pro prichádza so skutočne totožnými rozmermi ako pôvodné Mi 9T. Rozmery sa tak zastavili na hodnotách 156,7 x 74,3 x 8,8 mm, váha zostáva na rovnakej hodnote 191 gramov.
Odvážny dizajn vrátane motorizovanej kamery tohto smartfónu však padne veľmi dobre do ruky, a to najmä vďaka zaoblenej zadnej stene, ale aj zaobleným rohom zariadenia. Pri držaní tak používateľ netrpí veľkosťou zariadenia, čo je vítaným plusom.
Veľmi dobre padne do ruky
Predná stena je doménou 6,39″ displeja s minimálnymi rámčekmi a skutočne jemnou „bradou” v spodnej časti. Čítačka odtlačkov prstov ostala na prednej strane, je integrovaná do displeja.
Nad displejom sa nachádza reproduktor určený pre telefonovanie a skupina senzorov. LED diódu tu nenájdeš, jej primárnu funkcionalitu nahrádza ambientné zobrazenie notifikácií na AMOLED panely.
Horná hrana je domovom 3,5 mm audio konektora a nachádza sa tu tiež zásuvka so spomínanou motorizovanou prednou kamerou.
Práve v tomto mieste na hornej hrane sa nachádza aj LED dióda, ktorá dokáže signalizovať napríklad nabíjanie. Pre notifikácie je však jej umiestnenie pomerne nešťastné.
Dolná hrana obsahuje hlasný reproduktor, ktorému trochu chýba basová zložka avšak zvládne nejaké to príležitostné sledovanie videí. Nachádza sa tu konektor USB typu C pre nabíjanie, primárny mikrofón pre telefonovanie a netradične aj zásuvka pre umiestnenie SIM karty.
Ľavá hrana je úplne prázdna. Nachádza sa tu ale plastový pásik pre priechod signálu, ktorý nájdeme aj rovnako aj na iných stranách. Pravá hrana obsahuje tlačidlá pre reguláciu hlasitosti, a tiež pre vypnutie alebo zapnutie zariadenia. Práve druhé menované je farebne odlíšené, čo je rozhodne plusom.
Zadná stena je domovom trojice zadných fotoaparátov, pričom sa hrdo pýši aj 48 MPx nápisom, teda rozlíšením svojho hlavného fotoaparátu. Spracovanie je sklenené a ponúkne krásnu hru farieb.
Nechýba logo spoločnosti Xiaomi, a oficiálna slovenská distribúcia bude na týchto miestach ponúkať aj povinne uvedené certifikačné informácie a informácie o recyklácii. Fotoaparáty vystupujú z tela zariadenia, avšak len minimálne a pribalený obal to dorovná.
Telefónu chýba IP certifikácia pre zvýšenú odolnosť voči prachu a vode, predpokladom tejto chýbajúcej funkcie je však pravdepodobne práve motorizovaná predná kamera.
Lesklý dizajn je ľahko šmykľavý, riešením však môže byť použitie ochranného obalu. Napriek týmto jemným negatívam, spracovanie zariadenia je skutočne príkladné a výrobcu ešte raz chválime.
Špičkový AMOLED ostáva
Áno, displej je ďalšou vlastnosťou, ktorá ostáva zachovaná oproti lacnejšiemu modelu Mi 9T. Ide o 6,39″ Super AMOLED panel (krytý ochranným sklom Gorilla Glass 5) s rozlíšením 2340 x 1080 pixelov (403 ppi) a pomerom strán 19,5:5.
Displej nenarúša žiadny výrez a má tenké, skutočne minimálne rámčeky. Samotný panel má veľmi dobré pozorovacie uhly a môžeme ho pokojne označiť za kvalitný.
Okraje sú zaoblené a farby od výroby nastavené mierne dožlta. Korekcia farieb, veľkosti textu, ako aj kontrastu je však dostupná v nastaveniach, a túto možnosť sme aj patrične využili.
Minimálny jas displeja je v poriadku, a keďže ide o AMOLED, odporúčame využiť tmavý režim (pre lepšiu čitateľnosť v noci a rovnako aj pre úsporu batérie). Maximálny jas je dostatočný, režim displeja pre prezeranie na priamom slnku tomu len napomohol, s kvalitou zobrazenia sme teda boli nadmieru spokojný.
Vlajkový procesor Snapdragon 855
Medzi hlavné a jednoznačne aj najväčšie vylepšenia rátame použitie vysokovýkonného osemjadrového procesoru Qualcomm Snapdragon 855 (lacnejší model používa menej výkonný procesor Snapdragon 730).
Ten je spriahnutý so 6 GB RAM a vylepšeným grafickým akcelerátorom Adreno 640. Skutočne vlajková výbava sa tak dostáva aj do tela zariadenia Xiaomi Mi 9T Pro.
Na výkone je toto vylepšenie skutočne cítiť. Smartfón je bleskurýchly, bez zaváhania, a vhodne optimalizované MIUI už len dopomáha finálnemu, veľmi dobrému používateľskému zážitku. Hoci výkonu nebolo nedostatok ani v prípade lacnejšieho modelu, „Pro” verzia ide ešte ďalej.
Hráči si prídu na svoje a smartfón zvládne prakticky akúkoľvek aplikáciu resp. hru z Obchodu Play či náročný multitasking, editovanie fotografií či videí. Zahrievanie sme zaznamenali len minimálne, pri vysokom výkone.
Tri rôzne pamäťové verzie
V predaji sa aktuálne nachádzajú tri pamäťové verzie smartfónu. Ide o kombináciu 6 GB RAM a 64 GB interného úložiska, ďalej je v ponuke 6 GB RAM a 128 GB interného úložiska a najdrahšia resp. najlepšie vybavená verzia ponúkne až 8 GB RAM a 256 GB interného úložiska.
Pri výbere pamäťovej verzie je potrebné myslieť na fakt, že interné úložisko nie je možné rozšíriť o pamäťovú kartu microSD.
Pri prvom zapnutí zariadenia si systémové úložisko popýta necelých 10 GB interného priestoru. Aj z tohto dôvodu odporúčame v tomto prípade zvoliť akúsi „zlatú strednú cestu” v podobe verzie so 128 GB pamäťou v prípade, že vaše súbory si už aktuálne nevyžadujú viac miesta. 6 GB RAM systému bohato postačuje a príplatok za verziu s 8 GB RAM sa tak oplatí len skutočne náročným tzv. „poweruser” používateľom.
Čítačka odtlačkov prstov pod displejom
Aj lepšie vybavený model si zachováva prémiovú funkciu v podobe novej generácie čítačky odtlačkov prstov. Tá je umiestnená na prednej strane, avšak pod displejom.
Konkrétne miesto senzoru je v prípade použitia softvérovo zvýraznené (podsvietenie AMOLED panelom). Za implementáciu tejto inovatívnej technológie si výrobca zaslúži pochvalu. Aká je ale čítačka v praxi?
Čítačka ako taká vôbec nie je zlá, na pomery senzorov umiestnených pod displejom je rýchla a rozpozná prst obvykle na prvý pokus. Druhý pokus je nutné použiť len minimálne, za predpokladu, že prsty nie sú mokré alebo príliš mastné. Ak sú, používateľ nepochodí a využiť môže kód resp. rozpoznanie tváre. To je však pomalšie (o moment vysunutia prednej kamery).
Nechýba Android 9.0 Pie
Smartfón obsahuje aktuálny systém Android 9.0 Pie a takmer s istotou sa dočká aj novšej aktualizácie na systém Android 10. Pre vlajkový smartfón túto skutočnosť už výrobca potvrdil, avšak zatiaľ len pre čínsku verziu K20 Pro. Európska verzia sa však pravdepodobne dočká taktiež.
Systém je veľmi dobre optimalizovaný a funguje bez zaváhania s dostatočnou kapacitou pamäte RAM, pričom napomáha aj výkonný procesor. Jemne zamrzí úroveň zabezpečenia, smartfón obsahoval len augustový bezpečnostný balíček. V čase testovania by sme ocenili aspoň septembrové bezpečnostné záplaty od spoločnosti Google.
Aktuálny systém MIUI 10.3.2
Tradičná nadstavba MIUI je aktuálne vo verzii 10.3.2. Ako veľmi dobre vybavený vlajkový smartfón obdrží Mi 9T Pro aj aktualizáciu na novú nadstavbu MIUI 11. V stabilnej verzii pre európskych zákazníkov si však bude nutné počkať ešte niekoľko týždňov. Nadstavba MIUI však aj v súčasnej verzii funguje príkladne.
Nadstavba ponúkne tmavý režim, ideálny pre AMOLED panely, ale aj ambientné zobrazenie dátumu či notifikácií. Pozitívnou správou je implementácia „Digitálnej rovnováhy”.
Ide o originálnu službu spoločnosti Google v systéme Android, ktorá priamo a štatisticky zobrazí ako často a akým spôsobom je smartfón využívaný. Ponúka tiež rôzne nastavenia limitov.
Trojica silných fotoaparátov
Fotografická výbava ponúka overený hlavný 48 MPx (f/1.8) snímač, ktorý je doplnený aj o 8 MPx (f/2.4) teleobjektív s dvojnásobným optickým zoomom, a tiež o 13 MPx (f/2.4) širokouhlý senzor. Nechýba HDR, panoramatický režim, nočný režim, plnohodnotný 48 MPx režim a ďalšie režimy vrátane spomaleného videa.
Štandardné video je možné natáčať až v rozlíšení 2160p (30/60 fps). Spomínané zadné kamery jemne vytŕčajú z tela zariadenia a sú doplnené o duálny LED blesk.
Predná kamera je kapitolou samou o sebe. Ide o motorizovaný senzor, ktorý sa v prípade potreby resp. spustenia kamery vysúva z hornej hrany zariadenia.
Vysunutie je pomerne rýchle, bezproblémové a je doplnené o zvukový a svetelný efekt, ktorý je možné prispôsobiť. Modul, ktorý sa vysúva obsahuje 20 MPx (f/2.2) senzor, nechýba HDR a 1080p video.
Kvalita fotografií za denného svetla je skutočne veľmi dobrá. Nechýba ostrosť, farebné podanie je v poriadku a poteší aj rozmazané pozadie resp. populárny „bokeh” efekt. AI režim občas upravuje farby pomerne divoko, takže jeho využitie je skôr príležitostné.
Poteší naopak nočný režim, ktorý ponúkne citeľne viac svetla v rámci nočných fotografií. V danej cenovej kategórií však ide o veľmi dobrú fotografickú výbavu a smartfón sa rozhodne nemá začo hanbiť. Softvér je rýchly a vhodne optimalizovaný.
Originálne fotky v plnom rozlíšení sú k dispozícii na nasledujúcom odkaze.
V galérii vyššie prinášame náhľad fotografií na dennom osvetlení, fotografie vyhotovené za zhoršených svetelných podmienok, plnohodnotné, ale aj makro fotografie. Vzorky fotografií v galérií sú zmenšené pre potreby recenzie.
Konektivita – všetko, ako má byť. Vrátane NFC
Zariadenie ponúkne vo svojej vlajkovej výbave príkladnú konektivitu vrátane plnohodnotného LTE pripojenia na území Slovenska. Nechýba Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 LE s podporou aptX HD, GPS (vrátane A-GPS), GLONASS, GALILEO či štandardné FM rádio.
Poteší aj čip NFC. Bezkontaktné platby prostredníctvom služby Google Pay sme otestovali a aj na Slovensku fungujú bezchybne.
4000 mAh nesklame
Po stránke výdrže na jedno nabitie je smartfón odvážnym, ale spoľahlivým pracovným zariadením. Plnohodnotný pracovný deň vrátane aktívneho využívania sociálnych sietí, telefonovania, ale aj sledovania videí či príležitostného hrania hier zvládne „Pro” model absolútne bez problémov.
Vo večerných hodinách je navyše stále k dispozícii ešte veľmi dobrých 20 – 30% batérie. Tú je možné doplniť prostredníctvom rýchleho 27W nabíjania (rýchla nabíjačka je súčasťou balenia).
Výdrž je však individuálnou kategóriou. Ak tento smartfón dostane do ruky menej náročný používateľ, výdrž na úrovni dvoch dní je vskutku reálna.
Na druhej strane vášnivý hráč mobilných hier či streamovania je schopný vybiť batériu aj za dopoludnie, čomu nasvedčuje aj snímka využitia zapnutej obrazovky. Vo všeobecnosti je však výdrž na batériu veľmi dobrá. Ak by sme však hľadali negatívum, oproti konkurenčným vlajkovým zariadeniam v tomto prípade absentuje bezdrôtové nabíjanie smarfónu.
Záverečné hodnotenie: Skutočný vlajkový smartfón
Model Xiaomi Mi 9T Pro je skutočným vlajkovým smartfónom. Nasvedčuje tomu nielen dizajn a spracovanie zariadenia, ale predovšetkým jeho technická výbava vrátane výkonného procesoru, veľkej batérie a rýchleho nabíjania.
Doplní to AMOLED displej, motorizovaná predná kamera, plná konektivita vrátane NFC a skvelý, odladený systém s nadstavbou (zatiaľ) MIUI 10.
My sme ho kúpili tu
Zobraziť najlepšie ceny Xiaomi Mi 9T Pro
Pýtaš sa, čo je na tomto zariadení predsa výnimočné? Spomínané plusy ponúka obvykle väčšina vlajkových zariadení. Čo teda Mi 9T Pro predurčuje k úspechu je ešte jeho veľmi nízka cena.
Nízka v zmysle pomer cena / výkon a pomer vlastnosti vs. konkurencia. Tento smartfón si totiž môžeš zakúpiť už za sumu rovných 300 EUR / 7738 Kč. To je cena, ktorej sa skutočne ťažko odoláva.
Telefón dobrý, akurát má dosť štve automatická regulácia jasu. V úplnej tme, alebo pološere, stiahne jas na také minimum, že sa nedá nič čítať. Android v tejto verzii, by sa mal vedieť učiť vášmu nastaveniu jasu, ale xiaomi to nejako dovrzalo a nefunguje to. Dúfam, že s 10 príde aj oprava.
Chýba bezdrôtové nabíjanie… oh to prečo tam nedali?? Pre mňa je to prvok bez ktorého by som mobil už nekupoval, pre mňa veľké mínus :/ ale inak mašina riadna to je 🙂
Zdravim, nahodou niekto info, kedy bude u nas dostupna verzia 8gb/256gb?
infraport? naozaj?