Xiaomi Mi Note 10 recenzia: 108 MPx fotoaparát má zmysel!
Recenzie

[RECENZIA] Xiaomi Mi Note 10: 108 MPx fotoaparát je neskutočný, no telefón má jednu nedokonalosť

Čínske Xiaomi bolo dlhé roky kritizované za nedostatočnú kvalitu fotoaparátov v svojich modeloch. Kvalita fotiek aj videí za konkurenciou zaostávala pomerne výrazne, no výrobca zakročil. Zainvestoval nemalé peniaze a vybudoval vlastnú divíziu len na vývoj mobilných fotoaparátov. Dnes jednu prevádzkuje aj v Európe, a to vo Fínsku.

Posledné dva roky začína táto veľká investícia prinášať svoje ovocie a Xiaomi smartfóny sú kvalitou fotiek už omnoho bližšie drahej konkurencii. Nedávno predstavený Xiaomi Mi Note 10 prekvapil celý technologický svet, keď ako prvý prišiel so 108 MPx „penta“ fotoaparátom.

Legendárna séria smartfónov Mi Note sa tak odklonila od pôvodného zámeru vytvoriť konkurenciu pre Galaxy Note smartfóny od Samsungu. Navyše, Mi Note 10 je nástupcom modelu Mi Note 3, ktorý bol predstavený v roku 2017. Xiaomi tak v označení preskočilo 7 modelov, no prečo, to už netušíme.

Nám sa však tento očakávaný kúsok podarilo získať na test a prinášame ti jednu z prvých slovenských recenzií. Ide o naozaj kvalitný fotosmartfón alebo len marketing? To sa už dočítaš v našej detailnej recenzii.

Kde sme ho kúpili my

Ešte predtým, ako začneme so samotnou recenziou, ti dáme vedieť niekoľko informácií o samotnej kúpe. V čase, kedy sme ho objednávali my, bol exkluzívne dostupný len u predajcu Gearbest.com s veľmi slušným kupónom.

Najlepšie kupóny nájdeš tu 👇

Chcem zľavu na Mi Note 10

Objednali sme 7. novembra / listopadu a 21.11. už bol u nás na stole. Pre doručenie sme zvolili EU Priority Line a trvalo teda len 14 kalendárnych dní, čo je na dodanie z Číny veľmi slušné.

Skladové zásoby modelu Mi Note 10 u predajcu Gearbest

Zaujímavosťou je, že Gearbest na Mi Note 10 ponúka záruku až 2 roky, čo doteraz nebolo zvykom. Navyše, v prípade poruchy si môžeš záruku uplatniť v európskom servisnom centre, zasielať do Číny tak telefón nemusíš.

Štandardné balenie s príslušenstvom je už klasikou

Xiaomi Mi Note 10 prichádza v čiernej krabičke s veľkým nápisom 10, ktorý je súčasťou jeho názvu. V balení nájdeme okrem smartfónu aj solídny ochranný kryt. V prípade našej čiernej verzie mobilu ide o čierny gumený kryt.

Kryt je dostatočne hrubý na to, aby perfektne prekryl výrazne vystupujúci zadný fotoaparát. Balenie ďalej obsahuje klasický USB Type-C kábel, veľmi milým prekvapením je rýchla 30 W nabíjačka, čo nie je zvykom v základnom balení.

Nechýbajú ani štandardné manuály či spinka na otvorenie zásuvky pre SIM karty. Ten neobsahuje výrez pre microSD kartu, ponúkne však DualSIM funkcionalitu (NanoSIM + dual stand-by režim).

Z konštrukcie cítiť luxus

Hneď ako po vybalení uchopíš Xiaomi Mi Note 10 do ruky, pocítiš, že nejde o žiadny lacný smartfón. Jeho konštrukcia je spracovaná špičkovo a tvorí ju prevažne sklo. To je na zadnej strane, z prednej strany ide o 3D zahnutý displej.

Xiaomi Mi Note 10 recenzia

Všetko pokope drží kvalitný kovový rám s matnou povrchovou úpravou a zrezranými hranami. Dizajnovo ide o veľmi podobný smartfón konkurenčnému Huawei P30 Pro, takže Xiaomi sa znova inšpirovalo, no tentokrát u svojho čínskeho konkurenta.

My sme zvolili elegantnú čiernu farbu telefónu, no k dispozícii je aj výrazná zelená a krásna biela farba. Vyberie si tak každý.

Čo sa týka rozmerov a hmotnosti, Mi Note 10 rozhodne nie je najľahší smartfón. Rozmery sa zastavili na hodnote 157,8 x 74,2 x 9,7 mm a hmotnosť činí 208 gramov. Rozhodne teda nejde o kompaktný smartfón a používatelia s menšími dlaňami môžu mať problém ho ovládať jednou rukou. Vyššia hmotnosť je však opodstatnená masívnou batériou.

Xiaomi Mi Note 10 recenzia

Prednú stranu tvorí veľký 6,47“ displej s efektným 3D zahnutím. Chráni ho ochranné sklo Gorilla Glass 5 a na vrchnej strane obsahuje pomaly vymierajúci výrez pre selfie fotoaparát. Výrez je menších rozmerov a pri používaní veľmi neprekáža.

Nad fotoaparátom sa ešte nachádza veľmi hlasný reproduktor pre telefonovanie, ktorý poskytuje čistý zvuk. Spodná strana je prázdna, má len úzku bradu. Celkovo zvonka smartfón pôsobí fakt prémiovo, kvalitná sklenená konštrukcia a zahnutý displej potešia milovníkov luxusu.

Čo sa týka rozloženia prvkov, to je už klasické, na aké sme u Xiaomi zvyknutí. Ľavá strana obsahuje tlačidlo napájania, na nad ním sú tlačidlá hlasitosti. Slot na dvojicu nanoSIM kariet je takisto na tejto strane a pravá strana tak zostala úplne prázdna.

Spodná hrana obsahuje mono reproduktor, USB Type-C konektor a Xiaomi tentokrát nezabudlo ani 3,5 mm audio jack. Na náprotivnej vrchnej hrane nájdeme IR senzor pre ovládanie domácich spotrebičov a mikrofón.

Zadná strana ukrýva klenot tohto smartfónu – 108 MPx „penta” fotoaparát. 5 snímačov vo vertikálnom usporiadaní spolu s dvojicou duálnym LED bleskov.

Xiaomi Mi Note 10 recenzia

Tento monštruózny fotografický setup zaberá slušný priestor a fotoaparáty výrazne vystupujú. Bez použitia krytu je smartfón na rovnom povrchu, napríklad na stole ako hojdačka. Určite odporúčame použiť pribalený ochranný kryt.

Konštrukcia je teda (takmer) dokonalá. Niekomu však pri takto prémiovom smartfóne môže chýbať certifikácia voči vode a prachu, ktorá by si tu miesto určite našla.

Na displej je radosť sa pozerať

6,47“ AMOLED panel so svietivosťou 600 nitov, kontrastným pomerom 400 000:1, FullHD+ rozlíšením 2340 x 1080 pixelov, hustotou pixelov 405 ppi či farebnou škálou 103 % NTSC. Nechýba tiež funkcia dvojitého poklepania pre rozsvietenie displeja, ale aj zodvihnutie zariadenia s rovnakou funkcionalitou.

Xiaomi sa v prípade displeja Mi Note 10 naozaj vyhralo. Kvalitný AMOLED panel obohatilo o efektné 3D zahnutie, ktoré „preťahuje“ displej až k hranám konštrukcie. Pri prechádzaní domovskými obrazovkami je toto zahnutie viditeľné azda najviac a vytvára naozaj zaujímavý „vodopádový“ efekt.

Toto sú hlavné parametre displeja v Mi Note 10. Možno ti niektoré údaje nič nehovoria. V realite ide však o priam nádherný zobrazovací panel, na ktorý je radosť sa pozerať. Má krásne farby, výborné pozorovacie uhly a vysoký jas na priamom Slnku. Pri používaní v noci zasa neškodí očiam a Xiaomi si zaslúži pochvalu za vyváženie maximálnej a minimálnej úrovni jasu.

K dispozícii je aj ambientný režim pre zobrazenie času a notifikácii, čo je praktická funkcia. Výrobca sa veľmi chváli zahnutými hranami displeja. Pôsobí to skutočne prémiovo, po vzore vlajkových modelov. Reálne využitie tejto funkcie je však otázne. Farebné podanie, ale aj text je v okrajoch deformovaný.

Výkon je spomínanou nedokonalosťou

V útrobách zariadenia sa nachádza osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 730G (2 x 2,2 GHz Kryo 470 Gold + 6 x 1,8 GHz Kryo 470 Silver). Ide o pomerne nový čip zameraný na mobilný herný výkon, no smartfón sa aj napriek tomu miestami zadýcha.

Práve procesor bol ihneď po predstavení novinky fanúšikmi kritizovaný azda najviac. Mierne skeptickí sme boli aj my, keďže už len spracovanie 108 MPx fotografií by si pýtalo vlajkový Snapdragon procesor. Časť o výkone a plynulosti smartfónu rozdelili, nakoľko telefón testovali dvaja naši testeri a majú odlišné pohľady.

Hodnotenie výkonu od testera Jura:

Xiaomi Mi Note 10 som používal počas našej 10-dňovej pracovnej ceste v Číne naozaj intenzívne. Jednak som chcel vyskúšať, čo všetko zvládne a tiež som ho jednoducho potreboval používať.

Počas celého pobytu som používal mobilné dáta na čínskej SIM karte, neustále som mal zapnuté VPN, hot-spotoval som internet ostatným členom „posádky“, veľmi veľa som fotil aj natáčal, používal sociálne siete.

Musím povedať, že moje pocity z výkonu sú veľmi zmiešané. Pri tak náročnom používaní smartfón často nestíhal, jednoducho „sekal“. Trikrát sa mi dokonca stalo, že úplne zamrzol a musel som ho natvrdo reštartovať. Používateľom Xiaomi smartfónov som dlhé roky, toto sa mi ešte nikdy nestalo a ani by som to od Xiaomi neočakával.

Stretával som sa aj so spomaleným fotoaparátom, už len pri zapnutí aplikácie fotoaparátu najprv obraz sekol a až potom nabehol. Fotenie 108 MPx fotiek je pomalé, trvalo aj 2-3 sekundy, kým uložilo fotku. Neskôr som sa stretol aj s dlhým vytváraním klasických fotiek  a zamŕzaním galérie pri prehliadaní fotiek či videí.

Na druhej strane som veľmi rád za masívnu batériu, ktorá ma častokrát podržala a zvládla celý môj náročný deň v Číne. Nepotreboval som žiadnu power banku.

Musím však povedať, že po príchode domov a odinštalovaní VPN aplikácie problémy so zamŕzaním systému prestali. Pri bežnom používaní v domácich či kancelárskych podmienkach je telefón veľmi plynulý. Problémy mu robí náročnejšie používanie.

Hodnotenie výkonu od testera Slava:

Občasné zaváhanie nie je vyslovene vinou procesoru či iného hardvéru. Pozoroval som ho najmä pri častom využití aplikácie fotoaparátu a spracovaniu fotografií v galérii. Doslova si to pri danej výbave pýta výkonnejší model Snapdragon 855, resp. 855+.

Herný výkon rozhodne nie je zlý a napomáha tomu aj prítomný grafický akcelerátor Adreno 618.

Samotný procesor tak ostáva miernym sklamaním, výsledky AnTuTu „benchmark” testov si môžeš prezrieť v galérii vyššie.

Tentokrát bez microSD karty

Po stránke pamäte smartfónu je k dispozícii v súčasnosti už pomerne rozšírených 6 GB RAM, vzhľadom k výpočetnému výkonu najmä v oblasti fotoaparátu by sme si vedeli predstaviť aj lepšie optimalizovanú verziu s 8 GB RAM. Škoda.

Interné úložisko je miesto, kde sa nešetrilo a výrobca v danej cene ponúka 128 GB. To je dostatočná kapacita pre drvivú väčšinu používateľov a to v prípade, že nefotíš výlučne všetky fotografie v plnohodnotnom rozlíšení 108 MPx.

My sme s kapacitou úložiska problém nemali. Po prvom zapnutí si systém Android a nadstavba MIUI odkroja necelých 11 GB a po nainštalovaní približne troch desiatok aplikácií sme mali v telefóne stále slušných 114 GB voľného priestoru. Je však potrebné myslieť na to, že smartfón nepodporuje rozšírenie o pamäťovú microSD kartu.

Čítačka v displeji sa nenechá zahanbiť

Senzor pre snímanie odtlačkov prstov je umiestnený pod displejom a nenarúša tak celkový dizajn zariadenia. Jeho umiestnenie je zvýraznené svetelným efektom podobne, ako aj samotné využitie. Ide o optický senzor a hoci nedosahuje rýchlosťou na štandardné snímače umiestnené na zadnej strane, nie je to vôbec zlé.

Dalo by sa povedať, že ide o to lepšie, čo sa aktuálne na trhu predáva vo forme senzora pod displejom. S rozpoznaním sme nemali problém, to je dobrá správa. Nejaký ten moment čakania je však stále prítomný. Takisto zhoršené a problematické je rozpoznanie mierne vlhkej alebo mastnej pokožky.

Nechýba Android 9 Pie a najnovšia nadstavba MIUI 11

Softvér je nemenej dôležitý v každom Android smartfóne. V tomto prípade tu máme ešte stále Android 9 Pie, na aktualizáciu s najnovšou verziou Android 10 sa stále čaká. Napriek tomu zariadenie obsahuje bezpečnostné balíčky spoločnosti Google k 01.11.2019, čo je dobrou správou a chýba tak len decembrová aktualizácia.

Okrem samotného systému nechýba ani nová nadstavba s označením MIUI 11.0.11. Najnovšiu verziu sme si aktualizovali práve počas testovania, za túto podporu výrobcu rozhodne chválime. V rámci aktuálnej verzie nechýba plnohodnotný tmavý režim, ktorý dokáže aj jemne šetriť batériu v prípade AMOLED panelov, nechýba tiež aktualizovaný font, zvuky zariadenia a ďalšie vylepšenia.

Systém ako taký je teda pravidelne aktualizovaný a je vhodne optimalizovaný. Nežiadúce sekanie či spomalené chovanie zariadenia sme zaznamenali len s už spomínaným využitím aplikácie fotoaparátu resp. galérie fotografií pri ich spracovaní.

108 MPx „penta“ fotoaparát má zmysel

Vo výbave smartfónu sa nachádza hneď pätica zadných fotoaparátov, čo je v danej cenovej kategórii rozhodne neštandardné. Práve fotoaparát je najväčším lákadlom tohto smartfónu.

Všetko štartuje 25 mm hlavný 108 MPx (f/1.7) snímač, ktorý zabezpečí naozaj detailné fotografie s nádhernou a hlavne prirodzenou hĺbkou ostrosti.

Drvivá väčšina používateľov napriek tomu využije skôr automatický režim, ktorý produkuje 16 MPx fotografie z hlavného snímaču prostredníctvom známej technológie skladania pixelov.

Medzi ostatnými fotoaparátmi sa nachádza aj 50 mm 12 MPx (f/2.0) teleobjektív s laserovým zaostrovaním a dvojnásobným optickým zoomom, 5 MPx (f/2.0, upscale na 8 MPx) snímač pre využitie až 5-násobného optického zoomu, 20 MPx širokouhlý objektív (f/2.2), ale aj „len” 2 MPx „makro” senzor.

Video je možné natáčať v rozlíšení až 2160p (30 fps), o čosi lepšiu stabilizáciu však ponúka 1080p video (60 fps). Nechýba časozberný záber, spomalené video, ale aj HDR či panoráma.

Trojica zadných fotoaparátov pomerne výrazne vystupuje z tela zariadenia v jednom module, ďalšie dva snímače sa nachádzajú pod týmto modulom, možno až príliš nízko. Ich umiestnenie na zadnej strane si doslova pýta nechcené dotyky prstom.

Vystúpenie zadného fotoaparátu je výrazné

Pri fotení širokouhlým snímačom sa nám často stávalo, že sme nechcene prstom prekrývali snímač fotoaparátu. Umiestnenie tohto snímača mohlo byť vyššie.

Predná kamera obsahuje rozlíšenie 32 MPx (f/2.0) a nachádza sa na prednej strane vo výreze v displeji. Ponúka takisto HDR, ostré fotografie a natáča 1080p video (30 fps). Samotné fotografie sú na veľmi dobrej úrovni po stránke ostrosti a detailov, farby sú reálne a možno až príliš neutrálne.

V DxOmark je druhý na svete, aká je realita?

Ak sleduješ dianie okolo modelu Mi Note 10, určite si počul o jeho hodnotení v renomovanom teste DxOmark. Testeri mu udelili celkovo 121 bodov, čím sa umiestnil na druhej priečke vo svetovom merítku. Pred ním je len model Huawei Mate 30 Pro, nepredbehol ho dokonca ani drahší iPhone 11 Pro Max.

Xiaomi Mi Note 10 je v rebríčku označený ako Xiaomi Mi CC9 Pro (čínska verzia)

Je však potrebné poznamenať, že v DxOmark testovali verziu Xiaomi CC9 Pro Premium (v Európe ako Mi Note 10 Pro), ktorá má o niečo lepší hlavný snímač. 108 MPx senzor v tomto modeli sa skladá z 8P šošoviek, zatiaľ čo klasický model Mi Note 10 má 7P šošoviek. Viac šošoviek prispieva k lepšej priepustnosti svetla a nočné fotky sú tak o niečo kvalitnejšie.

Dobre, teóriu máme za sebou, aká je prax? Pri vytváraní prvých fotografií s Mi Note 10 a ich následnom zhliadnutí na displeji telefónu sme extra nadšení z kvality neboli. Pri zobrazení na veľkom monitore počítača je však výsledná kvalita veľmi vysoká, až úchvatná!

12 032 x 9 024 px

Fotky sú veľmi ostré, najmä v prípade hlavného snímača. Fotoaparát v základe vytvára 27 MPx fotky, pre fotenie 108 MPx fotiek je potrebné prepnúť na iný režim. Ako sme už spomínali, ukladanie týchto fotiek zaberie 2-3 sekundy, no výsledok stojí za to. Nižšie nájdeš niekoľko príkladov, čo presne znamená rozlíšenie 12 032 x 9 024 px.

Výrezy vo fotografiách sú po 100-percentnom priblížení.

Nočné fotografie

Klasické denné fotografie zvláda Mi Note 10 ľavou zadnou a preto sa im nejako špeciálne venovať nebudeme. Zameriame sa na nočné fotografie, kde má mnoho smartfónov problémy. Môžeme povedať, že aj v zlých svetelných podmienkach si telefón vedie naozaj dobre. Samozrejme, nejaký šum sa nájde, no vo všeobecnosti sú fotografie veľmi ostré.

Fotografie v recenzii sú zmenšené, v plnej kvalite ich nájdeš v odkaze nižšie.

Zabudovaný nočný režim odporúčame používať s rozumom – nie vždy je výsledná fotka lepšia ako v klasickom režime. Nočný režim má tendenciu presvetlovať niektoré objekty a fotky nie sú tak kontrastné.

50-násobný zoom

Špecialitou fotoaparát v Mi Note 10 je aj teleobjektív, ktorý ponúka nielen 5-násobný optický zoom bez straty kvality, ale aj šialený 50-násobný digitálny zoom. Je otázne, či fotky s týmto zoomom sú vôbec použiteľné, no ukážku môžeš vidieť nižšie.

Video má úžasnú stabilizáciu

Video kamera je jednou z najlepších častí fotoaparátu Mi Note 10. Stabilizácia videa je priam úžasná, až evokuje dojem, že video je natočené gimbalom. Už len pri chodení a držaní telefónu v ruke je obraz stabilizovaný naozaj excelentne.

Trochu zamrzí podpora len 4K videa pri 30 fps, v tejto cenovej kategórii by sme od Xiaomi čakali už 60 fps. No tu je kameňom úrazu znova procesor. FullHD video pri 60 fps má však lepšiu stabilizáciu, ako spomínané 4K video.

Záverečné hodnotenie fotoaparátu

Aby sme to teda nejako zhrnuli. V kategórii smartfónov do 400 € určite nič lepšie nezoženieš. Fotoaparát však naozaj dokáže konkurovať aj svetovým vlajkovým lodiam, akým je Huawei Mate 30 Pro, iPhone 11 Pro či Galaxy Note 10.

Ide o vynikajúce fotografické výsledky a to platí aj pri fotografiách v zhoršených svetelných podmienkach. Je cítiť, že výrobca skutočne investoval po stránke fotografickej výbavy. Zamrzí možno horšie „makro”. Opatrne však s plnohodnotnými 108 MPx fotografiami, jedna takáto fotografia zaberie približne 15 – 20 MB.

Originálne fotky v plnom rozlíšení sú k dispozícii na nasledujúcom odkaze.

Ďalšie fotografie v originálnom rozlíšení z nášho výletu v Číne nájdeš na tomto odkaze.

V galérii prinášame náhľad fotografií vyhotovených za denného svetla, fotografie vyhotovené za zhoršených svetelných podmienok, plnohodnotné 108 MPx, ale aj širokouhlé a „makro” fotografie.

Konektivita bez problémov

Po stránke konektivity nemáme prakticky žiadne výhrady. Smartfón ponúka plnohodnotné LTE siete aj pre Slovensko a Česko, nechýba teda ani u nás používané LTE B20 pásmo (800 MHz).

Nemôže chýbať ani čip NFC pre praktické bezkontaktné platby mobilom napríklad prostredníctvom služby Google Pay.

Xiaomi Mi Note 10 recenzia

Z ďalšej výbavy nechýba Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 A2DP LE s podporou aptX HD, GPS, A-GPS, GALILEO či GLONASS, ale aj infračervený port pre ovládanie domácej elektroniky či FM rádio.

Obrovská a nadštandardná 5260 mAh batéria

Hrúbka a váha zariadenia sa prejavila v tom najviac pozitívnom zmysle, Mi Note 10 dostal do výbavy skutočne nadštandardnú batériu s celkovou kapacitou 5260 mAh. Áno, herný zážitok aj náročný fotoaparát si vypýtajú svoju daň, napriek tomu toto skutočne nebude len jednodenný smartfón.

Pri štandardnom využití sme nabíjačku vyhľadávali až na druhý deň popoludní. A to nie hocijakú, ale tú z balenia s rýchlym nabíjaním o výkone až 30W. Oproti vlajkovým konkurentom absentuje funkcia bezdrôtového nabíjania, s tým je potrebné počítať.

Výdrž batérie pri klasickom používaní:

V našom prípade zahŕňalo štandardné využitie skutočne aktívne využívanie sociálnych sietí, hodinové telefonovanie, hodinové sledovanie 1080p videí a príležitostné hranie hier. Vášnivý fotograf alebo hráč môže zaznamenať o čosi nižšiu výdrž, napriek tomu samotnú výdrž a aj použitý akumulátor rozhodne chválime. Palec hore.

Výdrž batérie pri náročnom používaní (VPN, neustále mobilné dáta, hot-spot, GPS navigácia, sociálne siete, prehliadanie internetu):

Záverečné hodnotenie: Špičkový fotosmartfón nie je pre každého

Náročnému používateľovi bude rozhodne chýbať výkon navyše, to je fakt. Avšak tento smartfón má hlavné výhody niekde inde.

Ide o špičkovú fotografickú výbavu, krásny AMOLED displej a naozaj veľká kapacita batérie. Na druhej strane absentuje podpora IP certifikácie pre zvýšenú odolnosť a tiež bezdrôtové nabíjanie.

Ak sú teda pre teba mobilné fotografie dôležité a zároveň si potrpíš na kvalitné a prémiové spracovanie zariadenia, nový smartfón Mi Note 10 je rozhodne modelom pre teba určeným.

 
Odoberať
Upozorniť na
guest

0 Komentárov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre